Społeczne

Upamiętnili spoczywających w Szczypiornie żołnierzy

2023-11-20 12:30:00 Tomasz Witak - UM Kalisz

W piątek prezydent Krystian Kinastowski i wiceprezydent Mateusz Podsadny odwiedzili Wojskowy Cmentarz Ukraiński w Szczypiornie z Mykhailem Simashkevychem, starostą Rejonu Kamienieckiego, wieloletnim merem Kamieńca Podolskiego.
 

zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta
zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta

Cmentarz ukraiński w Szczypiornie został założony w 1914 roku, gdy niemieckim dekretem przesiedlano żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej do podkaliskich obozów. Oni, przy użyciu własnych środków, w 1923 roku wzięli cmentarz pod swoją opiekę, uprzątnęli i odnowili go, jak również postawili obelisk – miejsce pamięci wszystkich tych, którzy polegli, walcząc o ukraińską niepodległość. Szacuje się, że na cmentarzu mógł być pochowany ponad tysiąc żołnierzy z Ukrainy.

Teraz, gdy naród ukraiński ponownie stawia czoło opresji, Mykhailo Simashkevych z delegacją reprezentantów Rejonu Kamienieckiego przyjechał do Kalisza by oddać hołd poprzednim pokoleniom żołnierzy i złożyć wiązankę przy obelisku. Podczas wizyty rozmawiał z prezydentem Krystianem Kinastowskim i wiceprezydentem Mateuszem Podsadnym o aktualnej sytuacji w Ukrainie, zwłaszcza w mieście partnerskim Kalisza Kamieńcu Podolskim, i ponownie podziękował za pomoc udzielaną przez Polskę i Kalisz.

Na Wojskowym Cmentarzu Ukraińskim trwa aktualnie renowacja mająca na celu przywrócenie mu charakteru nekropolii wojskowej. Prace obejmują wykonanie nowych krzyży, odnowienie obelisku, położenie nowej nawierzchni trawiastej oraz zamontowanie monitoringu. Miasto Kalisz realizuje ten projekt przy współfinansowaniu z Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków w ramach dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować