Edukacja
Uniwersytet Kaliski rozwija kierunek lekarski. Uczelnia deklaruje gotowość na kontrolę PKA
5 lutego na Wydziale Medycznym i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Kaliskiego odbyło się spotkanie samorządowców, lekarzy i przedstawicieli instytucji medycznych z władzami uczelni. Dyskutowano o przyszłości kierunku lekarskiego, który funkcjonuje na UK od dwóch lat. Uczelnia szykuje się na kontrolę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. "Nie przewidujemy żadnych kłopotów" – mówi rzecznik prasowy.

Kierunek lekarski na Uniwersytecie Kaliskim funkcjonuje od 2023 roku. Pierwszy rok zakończyło 80 studentów, w drugim roku Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę na przyjęcie 60 studentów. Jak zapewnił Jakub Banasiak, rzecznik prasowy Uniwersytetu Kaliskiego, młodzi ludzie kształcą się w Kaliszu bez większych problemów:
Jak pokazuje doświadczenie, ale również opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej, spełniamy wymagania, proces kształcenia nie jest zagrożony, natomiast mamy świadomość tego, że jesteśmy w gronie uczelni, wobec których pojawiały się jakieś zarzuty i jesteśmy przygotowani na kontrolę PKA. Te kontrole będą się odbywać w drugim kwartale tego roku, natomiast zgodnie z rekomendacjami, my nie przewidujemy żadnych kłopotów. Wszystkie wymagania są spełnione, proces kształcenia nie jest w żadnej mierze zakłócony.
Środowe spotkanie władz uczelni, lekarzy i samorządowców miało na celu omówienie dalszego rozwoju kierunku lekarskiego i współpracy z placówkami medycznymi. Uniwersytet Kaliski pracuje nad przekształceniem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w szpital kliniczny.
Nie mamy tutaj presji czasu ani szczególnego ciśnienia, bo nie wszystkie zajęcia studenci mają na pierwszym i na drugim roku. Zatem tak przygotowany jest plan, że poszczególne oddziały będą stawać się oddziałami klinicznymi, ale w określonym precyzyjnie czasie. Ale współpracujemy oczywiście nie tylko z kaliskim szpitalem, mamy podpisaną umowę także z wieloma jednostkami w Południowej Wielkopolsce i nie tylko. Jeżeli nie ma jakiegoś oddziału w kaliskim szpitalu, ten oddział kliniczny powstanie w innym mieście, gdzie taki oddział jest –
dodał Banasiak.
Rektor Andrzej Wojtyła zapowiedział, że studenci będą odbywali praktyki w Szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim na oddziale ginekologiczno-położniczym o trzecim stopniu referencyjności, który oznacza najwyższe standardy opieki. Chęć współpracy z Uniwersytetem Kaliskim zadeklarowali dyrektorzy szpitali w Jarocinie, Pleszewie, Sieradzu czy Miliczu.
Władze Uniwersytetu Kaliskiego zapewniają, że zainteresowani studiami w Kaliszu utrzymuje się na wysokim poziomie. Uczelnia przygotowuje się do kolejnego naboru studentów w czerwcu b.r.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)


Wdzięczny Zespół Calisia.pl