Kultura

Udana premiera aplikacji Śladami Fibigerów

2021-09-23 13:00:00 WKST

Ponad 200 uczestników wzięło udział w premierze gry terenowej Śladami Fibigerów, opartej na telefonicznej aplikacji. Przygotowała ją Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka z okazji Roku Fibigerów, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

MBP Kalisz
MBP Kalisz

Bazą gry jest wspomnieniowa książka Elwiry Fibiger „Dusza zaklęta w fortepianie”, ale bohaterem scenariusza jest nastolatek ze słuchawkami na uszach, którego dźwięki fortepianu skłaniają do poszukiwań odpowiedzi na kolejne pytania. Aby zagrać, wystarczy ściągnąć darmową aplikację ActionTrack i zeskanować kod QR gry.

W piątek, 17 września, w samo południe odbyła się premiera „Śladami Fibigerów”, w formie gry terenowej. Do udziału w grze zaproszenie przyjęło kilkanaście kaliskich szkół. Uczniowie podstawówek, liceów, techników i szkół zawodowych, podzieleni na grupy, zgromadzili się w punkcie startowym, przy ulicy Łaziennej 6, gdzie usytuowany jest budynek dyrekcji i administracji Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka, a także Centrum Kultury i Sztuki. Stamtąd uczestnicy gry ze smartfonami w dłoniach, podążając za sygnałem GPS, śledząc elektroniczną mapę mi odpowiadając na kolejne pytania wyruszyli w pięciokilometrowy spacer ulicami Śródmieścia, choć w przypadku rozgrywki premierowej należałoby mówić raczej o dynamicznym biegu i niecierpliwym gromadzeniu kolejnych punktów. Poprzez zabawę młodzież poznawała historię kaliskiej fabryki fortepianów i pianin, wielopokoleniowej rodziny jej właścicieli oraz związanych z nimi miejsc i wydarzeń. Czytając fragmenty książki „Dusza zaklęta w fortepianie”, która zawiera wspomnienia, przeżycia i refleksje Elwiry Fibiger oraz natrafiając na różne inne materiały, takie jak: listy, zapiski, krótkie informacje, fotografie, a także plakaty zawierające kody QR, pod którymi kryły się treści audio i wideo, gracze wczuwali się w barwne dzieje jednej z najsłynniejszych kaliskich rodzin.

Premierowa rozgrywka była bardzo emocjonująca, a na mecie w parku stawiło się kilkadziesiąt grup z imponującymi wynikami. Najlepsi okazali się Ksawery Plota i Jakub Sobociński z Technikum im. św. Józefa. Pozycję drugą zajęły Ewa Szmajdzińska, Dagmara Sławińska, Natalia Sobczak i Anna Wawrzyniak z IV LO im. Ignacego Jana Paderewskiego, a trzecią - Kacper Pawłowski, Adam Szukalski i Nikodem Wolf, również z technikum przy ulicy Złotej. W pierwszej dwudziestce znalazło się jeszcze kilka zespołów z IV LO, Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu, Technikum Budowy Fortepianów oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru. Wśród laureatów byli także uczniowie III LO, Szkoły Podstawowa nr 16 oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego – Centrum Kształcenia.

Do uczniów trafiły zestawy nagród, m.in. gadżety Roku Fibigerów i wejściówki na multimedialną ekspozycję w ratuszu, ufundowane przez Urząd Miasta Kalisza, książki od Elwiry Fibiger, zaproszenia i bilety od Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego oraz kina Centrum Kultury i Sztuki, sesje fotograficzne u Ewy Lamond, wejściówki do Aquaparku oraz vouchery od Restauracji Anabell, Pizzerii DaGrasso, lodziarni Poziomka i Łącznika Kulinarnego. Kilkadziesiąt egzemplarzy „Muzycznego Kalisza” ufundował również organizator, czyli Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu. Komoda Club Residence, gdzie odbyło się podsumowanie premierowej rozgrywki, było sponsorem wizyty Elwiry Fibiger w naszym mieście. Autorka „Duszy zaklętej w fortepianie” wręczyła nagrody laureatom gry wraz z Grzegorzem Kulawinkiem, wiceprezydentem Kalisza oraz Grażyną Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki.

„Śladami Fibigerów. Mobilna gra miejska” dofinansowana została ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, koordynowanego przez Instytut Książki) oraz Urzędu Miasta Kalisza. Miejską Bibliotekę Publiczną w Kaliszu w przygotowaniu gry wsparła wrocławska firma Good Books, a autorem kilkunastu plakatów, które uczestnicy spotykali na trasie, był kaliski grafik – Tomasz Wolff. Głównymi koordynatorami projektu byli Robert Kuciński, dyrektor Biblioteki oraz Monika Sobczak-Waliś, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych, ale w przygotowanie i realizację premiery gry zaangażowany był niemal cały zespół asnykowskiej książnicy.

 
 
 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ