Edukacja

Uczniowie z powiatu kaliskiego uczestniczyli w lekcjach europejskich

2021-11-27 12:30:00 powiat.kalisz.pl

178 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Powiatu Kaliskiego wzięło udział w Lekcjach Europejskich odbywających się na przełomie października i listopada w każdej z gmin powiatu. Lekcje były częścią większego projektu organizowanego przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Projekt mógł zostać zrealizowany dzięki współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

Lekcja europejska w Zbiersku
Lekcja europejska w Zbiersku

Lekcja miały na celu uświadomienie uczniom roli oraz korzyści płynących z członkostwa w Unii Europejskiej. Prowadzone były przez nauczycieli ze szkół w Powiecie Kaliskim, którzy do wyboru mieli kilka zagadnień takich jak np. „Fakty i mity na temat UE” czy „Unia Europejska na co dzień”. Przygotowania jednej lekcji podjął się również Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, który podczas zajęć w Szkole w Opatówku opowiedział o swoich doświadczeniach z UE w trakcie swojej długiej samorządowej kariery.

Oprócz podstawowych informacji o tym czym jest UE i jak przebiegał proces jej integracji uczniowie z Powiatu Kaliskiego poznali również korzyści członkostwa tzw. cztery swobody przepływu:

●          towarów – polega na tym, że każdy produkt wytworzony w jednym z państw członkowskich UE można sprzedawać bez ograniczeń w innych państwach członkowskich. Towary pochodzące z innych państw członkowskich nie mogą być w żaden sposób dyskryminowane w stosunku do produktów krajowych, np. poprzez nakładanie na nie dodatkowych podatków. Przykład: jeśli polski przedsiębiorca wyprodukuje długopis i będzie chciał sprzedać w Belgii, zapłaci od tego taki sam podatek jak Belg, który wyprodukuje długopis i będzie chciał sprzedać go we własnym państwie,

●          osób – obywatele Unii Europejskiej mogą swobodnie przemieszczać się po  jej terytorium, mieszkać i pracować we wszystkich państwach członkowskich na takich samych zasadach jak obywatele tych państw,

●          usług – przedsiębiorca z jednego państwa członkowskiego ma prawo świadczyć usługi w innych państwach UE,

●          kapitału – oznacza m.in. prawo do inwestowania pieniędzy na terenie całej Unii Europejskiej.

Lekcje Europejskie okazały się wyjątkowo cennym doświadczeniem dla uczniów, którzy mogli wykazać się własną kreatywnością podczas prac w grupach i prezentacji własnych pomysłów.

Do udziału w projekcie przystąpił następujące szkoły:

 1. ZS im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku – nauczyciel Krzysztof Nosal
 2. SP im. Jana III Sobieskiego w Zbiersku – nauczyciel Michał Szurek
 3. SP w Godzieszach – nauczyciel Agnieszka Bałch
 4. SP w Morawinie – nauczyciel Katarzyna Benedyczak
 5. SP w Brzezinach – nauczyciel Jacek Kamiński
 6. ZS w Żelazkowie – nauczyciel Aleksandra Marciniak
 7. ZS im. Jana Pawła II w Marchwaczu – nauczyciel Krzysztof Pietrzykowski
 8. SP im. Józefa Wybickiego w Liskowie – nauczyciel Agnieszka Glapińska
 9. SP w Mycielinie – nauczyciel – Dobrosława Grabińska
 10. SP im. A. Mielęckiego w Koźminku – nauczyciel Karolina Woźniak
 11. ZSP w Blizanowie Drugim – nauczyciel Irena Tomczyk
 12. SP w Opatówku – nauczyciel Honorata Warszewska

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ