Społeczne

Uczcili pamięć bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-27 14:30:40 Kancelaria Prezydenta Miasta

Hołd bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego oddali: przedstawiciele kaliskiego samorządu na czele z wiceprezydentem Grzegorzem Kulawinkiem oraz Tadeuszem Skarżyńskim, przewodniczącym Rady Miasta Kalisza, reprezentanci organizacji kombatanckich, instytucji i stowarzyszeń.
 

zdjęcia: Magdalena Bartnik, Kancelaria Prezydenta Miasta
zdjęcia: Magdalena Bartnik, Kancelaria Prezydenta Miasta

Tradycyjnie, kwiaty i znicze złożono przy obelisku w Lesie Skarszewskim, poświęconym rozstrzelanym tam 56 żołnierzom AK oraz na mogile zbiorowej ofiar II wojny światowej na cmentarzu tynieckim. Samorządowcy zapalili też znicze na grobie Alfreda Nowackiego – fabrykanta, działacza konspiracyjnego i jednej z ważniejszych postaci w kaliskich strukturach Armii Krajowej.

- Dziękuję wszystkim delegacjom i pocztom sztandarowym za udział w uroczystości. Przede wszystkim przedstawicielom organizacji kombatanckich oraz młodzieży. Pamiętajmy o tych, którzy oddali życie w imię wolności Ojczyzny - powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

27 września 1939 r., w oblężonej Warszawie, powołano do życia Służbę Zwycięstwu Polski. Dwa miesiące później przekształcono ją w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Wraz z rządem na uchodźstwie tworzyły one Polskie Państwo Podziemne, które istniało do 1 lipca 1945 roku. Dzięki niemu w okupowanym kraju funkcjonowały m.in.: tajne szkolnictwo, siły zbrojne, sądownictwo, czy zakłady wydawnicze.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować