Uczcili legionistów

2012-08-06 14:57:23 Bartek

Dziś przypada 98. rocznica wymarszu I Kompanii Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów. Kalisz i jego mieszkańcy, silnie związani z legionistami, punktualnie o godz. 12.00 uczcili ten dzień przy pomniku obok IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Obelisk powstał dla upamiętnienia czynu legionowego Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy. Przed pomnikiem kombatanci i przedstawiciele kaliskich stowarzyszeń złożyli kwiaty i zapalili znicze. Pamięć legionistów w imieniu władz miasta i mieszkańców uczcili także przewodniczący RM Grzegorz Sapiński, wiceprezydent Dariusz Grodziński oraz Wincenty Pawlaczyk, przewodniczący Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
- Kalisz pamięta o ważnych wydarzeniach z historii Polski. W tym miejscu także przed wojną znajdowało się mauzoleum poświęcone legionistom. Zostało zniszczone, ale w tym miejscu powstał pomnik, który przypomina o tamtych wydarzeniach. Powstał on z inicjatywy Związku Inwalidów Wojennych. W 98. rocznicę wyruszenia Pierwszej Kompanii Kadrowej spotykamy się w tym miejscu, żeby przypomnieć o tym wydarzeniu, które otwierało niejako drogę Polsce ku niepodległości - mówi Janusz Sibiński, z-ca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych w Urzędzie Miejskim.
- Największe uroczystości odbywają się oczywiście w Krakowie, skąd legiony wyszły. Ale Kalisz także jest związany z legionami, bowiem tutaj, w Szczypiornie, byli oni internowani. Kilku z nich w Kaliszu zmarło i zostali pochowani na Cmentarzu Miejskim. Tutaj także po wojnie przybył marszałek Józef Piłsudski. Za dwa lata obchodzić będziemy 100. rocznicę tych wydarzeń i obchody na pewno będą miały większą oprawę - mówi Wincenty Pawlaczyk, przewodniczący Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Druga część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Miejskim, gdzie oddano cześć siedmiu pochowanym tam legionistom.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować