Społeczne

Uczcili Dzień Sybiraka w Kaliszu [zdjęcia, wideo]

2022-09-17 13:00:00 red.

W ogrójcu klasztoru oo. Jezuitów odbyły się uroczystości związane z obchodami Światowego Dnia Sybiraka. Upamiętniają one rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

17 września - Dzień Sybiraka i uroczystość upamiętniająca ofiary Katynia. Obchody rozpoczęła msza św. w kościele Garnizonowym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława przy ul. Kolegialnej. Następnie odbył się przemarsz do ogrójca klasztoru oo. jezuitów, gdzie nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów przed pomnikiem Sybiraków i pomnikiem ofiar Katynia.

W uroczystości w ogrójcu klasztoru oo. Jezuitów wzięli udział przedstawiciele Miasta Kalisza, radni, parlamentarzyści i ich reprezentanci, samorządowcy, a także przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe kaliskich szkół, organizacji społecznych i kombatanckich, którzy złożyli kwiaty oraz znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Sybiru. 

Światowy Dzień Sybiraka – polskie święto odbywające się corocznie 17 września w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę. Pierwszy Światowy Dzień Sybiraków odbył się w 2004 roku, zorganizowany przez Związek Sybiraków. Od 2013 ma status święta państwowego.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować