Uczcili 79. rocznicę deportacji kaliskich Żydów [zdjęcia, wideo]

2018-12-02 15:30:00 BK

Na skwerze Rozmarek w niedzielę, 2 grudnia odbyła się uroczystość patriotyczna, związana z obchodami 79. rocznicy pierwszych deportacji kaliskich Żydów.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W uroczystości uczestniczyli, Prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, Rabin Gminy Wrocławskiej, Wiceprzewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej RP, władze miasta Kalisza – prezydent Krystian Kinastowski, wiceprezydent Mateusz Podsadny, Przewodniczący Rady Miasta Janusz Pęcherz, radni, Obywatele RP, Stowarzyszenie Asnykowców.

O godzinie 11.45 władze miasta złożyły wiązanki kwiatów przed tablicą pamiątkową na ul. 3 Maja, poświęconą deportacji m.in. kaliskich żydów do obozów śmierci. W samo południe rozpoczęły się uroczystości na skwerze Rozmarek. O historii kaliskich Żydów opowiedziała Hila Marcinkowska. - 79 lat temu w Kaliszu mieszkało ponad 30 tys. kaliskich Żydów. To oni stali się ofiarą pierwszych zarządzeń dyskryminujących stosowanych przez okupantów, Zakazano im życia religijnego, zakazano prowadzenia biznesu – mówiła Hila Marcinkowska. - Niemcy przystąpili do planu oczyszczania Kalisza z Żydów. Od listopada do grudnia 1939 chciano wypędzić stąd wszystkich Żydów. Kalisz na 1940 rok miał stać się miastem czystym rasowo.

- Jest dla mnie bardzo ważne to, że dziś razem możemy oddać cześć i hołd kaliszanom, naszym współbraciom, którzy przed 79 laty zostali wysiedleni przez niemieckich okupantów, ze swojego miasta i skazani na zagładę. Ta bolesna karta historii pozostanie na zawsze w naszej pamięci – mówił prezydent Krystian Kinastowski.

- W imieniu Naczelnego Rabina Polski chciałabym podziękować za to dzieło, które dzisiaj stworzyliście. Chciałabym podziękować za wszystko co dokonujecie Państwo dla wspólnego dobra i dialogu – mówiła Alicja Kobus, Wiceprzewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej RP.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ