Uczcili 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii. Forum Wielkopolskiej Wsi w Stawiszynie [zdjęcia, wideo]

2019-05-19 12:30:00 red.

Piknik, zespoły ludowe, nowoczesne maszyny rolnicze, otwarcie nowego targowiska – 18 maja odbyło się Forum Wielkopolskiej Wsi Europejskiej organizowane z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do UE.

fot. Powiat Kaliski
fot. Powiat Kaliski

Wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem przez Komisję Europejską – Przedstawicielstwo w Polsce, a organizatorzy Forum to: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Gmina i Miasto Stawiszyn, Powiat Kaliski oraz Towarzystwo Inicjatyw Społecznych „Nowy Świat”.

Czy UE była, jest, i czy będzie przestrzenią sprzyjającą polskiemu rolnictwu?Jak fundusze unijne wpływają na technologiczny rozwój branży rolno-spożywczej? Jakie wyzwania stoją przed rolnictwem w nadchodzącym czasie? Na te i inne pytania spróbują znaleźć odpowiedzi uczestnicy dwóch debat samorządowej oraz gospodarczej, które odbędą się podczas Forum Wielkopolskiej Wsi Europejskiej. Środki Unii Europejskiej stwarzają szansę rozwoju, a jednym z przykładów odnowy wsi w Wielkopolsce było uroczyste otwarcie zmodernizowane Targowisko „Mój Rynek” w Stawiszynie – jedno z największych targowisk w Południowej Wielkopolsce sfinansowane właśnie ze środków europejskich.

Integralną częścią Forum była wystawa rolnicza pokazująca nowoczesne maszyny i urządzenia zwiększające wydajność pracy w produkcji rolnej i podnoszące komfort pracy rolników.

Forum Wielkopolskiej Wsi Europejskiej to również okazja do prezentacji kultury i tradycji, w tym ekspozycji kulinarnych produktów regionalnych i tradycyjnych, dlatego organizatorzy dla wszystkich gości przygotowali wyjątkowy piknik europejski. W ramach pikniku na scenie zobaczyliśmy m.in. zespoły ludowe i kabaretowe, przegląd piosenki europejskiej, dzieci i młodzież ze Szkół Podstawowych. Goście mogli posmakować potraw przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Kaliskiego, czy też zwiedzać stoiska lokalnych stowarzyszeń, organizacji i instytucji.

Gwiazdą wieczoru był zespół BOBI, który rozpoczął swoją działalność w 1997 roku w małej miejscowości Okuniew pod Warszawą. Wokalistą i liderem jest Dariusz Mata – Bobi.

Na zakończenie Forum goście wspólnie bawili się na Europejskiej Dyskotece pod gwiazdami.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ