Kultura
UAM zaprasza na wystawę TOUCH-SEE-FEEL
2024-11-04 15:00:00
redakcja@calisia.pl
W Holu Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM można oglądać wystawę rzeźb i fotografii dokumentujących dwuletni projekt artystyczno-badawczy TOUCH-SEE-FEEL, realizowany w partnerstwie z uniwersytetami w Portugalii, Jordanii, Egipcie, Serbii, na Węgrzech oraz Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Z wystawą będzie można zapoznać się do 29 listopada 2024 r.
Projekt był realizowany w ramach Programu Erasmus, ID-UB oraz Uniwersytet Jutra. Na wystawie są zaprezentowane również pierwsze efekty współpracy w programie ID-UB Konkurs nr 142 "Wsparcie badań Filii UAM oraz Centrum Zaawansowanych Technologii i Centrum Nanobiomedycznego" z prof. dr hab. Robertem Przekopem z zespołem badawczym. Studenckie projekty rzeźbiarskie polegały na interpretacji trzech słów: Dotknij-Zobacz-Poczuj (Touch-See-Feel) hasło oboczne: List/dedykacja dla przyjaciela z innego kraju innej uczelni.
Studenci wykonywali rzeźby inspirowane rysunkami i projektami studentów z innej uczelni, na której wcześniej kierowniczka projektu, prof. UAM dr hab. Beata Kotecka prowadziła zajęcia. Rzeźba miała być swoistego rodzaju odpowiedzią na list. W projekcie Touch-See-Feel prof. UAM dr hab. Beata Kotecka założyła, że pozwoli on dostrzec różnice w postawach twórczych z obszarów o odmiennych tradycjach artystycznych, odmiennych podstawach kulturowych i odmiennych odniesieniach do współczesności. Miała ona nadzieję, że projekt pozwoli dostrzec to, co nas różni, i to co jest stałe lub podobne pomimo odmienności. Do hasła Touch-See-Feel, Pani Profesor dodała komentarz, prosząc uczestników o potraktowanie pracy jako formy listu bez słów: widzimy się, słyszymy się, ale nie możemy podać sobie dłoni ani poczuć swojej obecności. Jednak dzięki sztuce, formie artystycznej, możemy spróbować ominąć te ograniczenia i pomimo fizycznego dystansu przekazać coś ważnego lub nieważnego, ofiarowując cząstkę naszej obecności.
Prof. UAM dr hab. Beata Kotecka projekt dydaktyczno-artystyczny rozpoczęła w Polsce w styczniu 2022 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Studenci wykonali projekty rysunkowe do tytułowego hasła. Pani Profesor zabrała rysunki do Portugalii na Uniwersytet of Beria Interior na Wydział Sztuki i Literatury, gdzie prowadziła jednodniowe zajęcia. Studenci zinterpretowali szkice zgodnie ze swoją wrażliwością i umiejętnościami. Fotografie powstałych rzeźb i rysunków demonstrowała na kolejnych uczelniach. Następne zajęcia w ramach projektu przeprowadziła w Jordanii na Wydziale Sztuki i Wzornictwa Uniwersytetu Jordańskiego w Ammanie, w Egipcie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Nahda w Beni Suef, w Serbii na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Niszu, w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Ceramiki w Warszawie oraz na Węgrzech na Uniwersytecie Sztuki Wydziale Rzeźby w Budapeszcie. Studenci skupiali się na formie, która ma potencjał do przekazania intencji. Zamierzenia dotyczyły różnych relacji, m.in. bliskości, otwartości, akceptacji, dzielenie się swoimi dramatami itp. Powstał zbiór specyficznej, rzeźbiarskiej korespondencji. Kolekcja rozrosła się i tworzy zbiór rzeźb o tematyce zgodnej z hasłem przewodnim.
Na wystawie pokazany jest również reprezentatywny fragment cyklu fotografii pt. Być mną - być obcym, który dotyczy problemu uchodźców. Studentki koleżanki z roku 4 Ukrainki i 4 Polki są fotografowane w strojach ludowych wielkopolskich i ....Dziewczęta z Polski pozują z bukietem kwiatów polnych, Ukrainki z bukietem ręcznych granatów. Zdjęcia zostały wykonane w Pracowni Fotografii dr Adriana Wykroty przez studentki z Ukrainy i Polski.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)
Wdzięczny Zespół Calisia.pl