„Tylko nie mów nikomu” - Kalisz w zwiastunie filmu Tomasza Sekielskiego o pedofilii w Kościele

2019-03-30 11:55:00 red

11 maja swoją premierę będzie miał film dokumentalny dziennikarza Onet Tomasza Sekielskiego mówiący o przypadkach pedofilii w kościele katolickim w Polsce. W pierwszym zwiastunie widzimy przebitkę z Kalisza.

14 marca Episkopat Polski na czele z Prymasem Polski Wojciechem Polakiem przedstawił dane dotyczące pedofilii w Kościele Katolickim. Od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku Kościół otrzymał 382 zgłoszenia przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich. Okazuje się, że częściej molestowano chłopców niż dziewczynki.

Łączna liczba ofiar według Episkopatu poniżej 15. roku życia wynosiła 345, natomiast powyżej 15 roku życia – 280.

W filmie Tomasza Sekielskiego który swoją premierę będzie miał 11 maja na YouTube wypowiadają się osoby dotknięte przemocą seksualną ze strony księży. Mają pojawić się nie tylko wywiady z ofiarami, ale również sceny, które pokażą, jak radzą sobie w codziennym życiu.


Na początku marca na stronie nielekajciesie.org.pl opublikowano mapę przypadków pedofilii. W filmie Sekielskiego może chodzić sprawę o kaliszanina Kamil I. (32 l.) wikariusza w Witaszycach koło Jarocina, który w grudniu 2017 roku został zatrzymany za proponowanie seksu 14-latkowi. Duchowny pisał do chłopca SMS-y i wysyłał wiadomości za pomocą komunikatorów internetowych. Wkrótce okazało się, że są dwie kolejne ofiary poniżej 15 lat. Ksiądz wikariusz od 2 lat pracował jako katecheta w szkole podstawowej w Prusach. Dzień przed zatrzymaniem ksiądz został odwołany. Nie został aresztowany – ma obowiązek stawiania się trzy razy w tygodniu we wskazanej komendzie policji. Podejrzany ma zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych na odległość mniejszą niż 200 metrów i zakaz wykonywania zawodu nauczyciela. Kolejnym środkiem jest poręczenie majątkowe w wysokości 5 tys. zł. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ