Twórcy Wikipedii przyjechali do Kalisza. Zdradzili tajniki najpopularniejszej encyklopedii

2019-01-26 16:00:00 BK

Administratorzy i wolontariusze Wikipedii mają w Kaliszu swoja konferencję – Zjazd zimowy w Hotelu Europa. To czas by twórcy z Polski i z zagranicy wymienili się doświadczeniami i poznali lepsze sposoby edytowania tekstów w najpopularniejszej wolnej encyklopedii.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Zjazd odbywa się 26 i 27 stycznia i podzielony jest na różne panele dyskusyjne.

- Raz w roku organizujemy zimowe zjazdy w mniejszych miejscowościach. Mają one charakter uzupełniający do konferencji Wikimedia Polska, w trakcie której organizowane jest walne zgromadzenie członków stowarzyszenia – wyjaśnia Szymon Grabarczuk, administrator Wikipedii. - Walne zebranie członków zabiera jedną część dnia i na współpracę zostaje niewiele czasu, dlatego taka formuła zjazdów roboczych, gdzie moglibyśmy porozmawiać o tym nad czym obecnie pracujemy, jakie mamy problemy i pouczyć się od siebie nawzajem.

Takie konferencje są okazją do spotkania wikipedystów, którzy na co dzień pracują samodzielnie. Mogą wymieniać się ciekawymi pomysłami, sposobami edytowania i redagowania tekstów na najpopularniejszej encyklopedii. Temu właśnie służy zlot zimowy. Na lokalizację wybierane są mniejsze miejscowości – wcześniej był Chorzów, miejscowości pod Łodzią a teraz Kalisz. Na takie wydarzenia ściągają również wolontariusze z innych krajów. Gościmy w naszym mieście twórców m. in. z Czech.

Jak zmieniła się Wikipedia na przestrzeni lat?

- Internet się bardzo zmienił. Wikipedia powstała w 2001 roku i wtedy była czymś rewolucyjnym, nowym. Nie było facebooka, nie było forów internetowych i komentarzy. Ludzie przeżywali coś zupełnie innego kiedy mogli coś kliknąć i edytować oraz opublikować. Mechanizm Wikipedii jest mniej atrakcyjny od kiedy istnieją social media. Wikipedia nie nadąża technologicznie za innymi gigantami. Bijemy się w tej chwili o czas wolontariuszy. Najważniejsze z naszej perspektywy jest to by ktoś chciał pracować – wyjaśnia Szymon Grabarczuk. - Próbujemy dorównać do jakiegoś poziomu, wiemy, że jesteśmy z tyłu. Obecnie prowadzimy rozmowy strategiczne, które mają odpowiedzieć na pytanie kim chcemy być za 10 lat. W toku dych dyskusji rozmawiamy jak zmieniać technologię i wydatkowanie funduszy.

Czy Wikipedia jest dobrym, niezawodnym źródłem informacji?

_- Żadne źródło nie jest niezawodne. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że nie ma 100-procentowej pewności w źródle. Tak samo jak nie ma 100-procentowego bezpieczeństwa – mówi Szymon Grabarczuk. - Wiele osób wie, że Wikipedię, może edytować każdy ale mało kto zna zasady, które bardzo ograniczają to w jaki sposób można edytować bezpiecznie, wiedząc, że to co wpiszemy zostanie zaakceptowane i będą z tego korzystali ludzie.

Informacje publikowane w wolnej encyklopedii muszą pochodzić z niezależnych źródeł. Konieczne są również przypisy, które wskazują nam konkretne książki czy inne źródła. Twórcy za najlepsze uważają źródła naukowe a także informacje międzynarodowe.

W Polsce Wikipedia liczy kilka tys. wolontariuszy. Są to osoby głównie w wieku od 30 do 45 lat. - Kiedyś istniał mit, że Wikipedia jest dla ludzi młodych i obsługiwana przez młodych. Kiedy przyszedł facebook obserwujemy nadreprezentację osób w wieku od 30 do 45 lat. Jest mało studentów i uczniów, a także emerytów. Nie jest już tak, że Wikipedię tworzą studenci czy gimnazjaliści – mówi Szymon Grabarczuk.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować