Twórcy Wikipedii przyjechali do Kalisza. Zdradzili tajniki najpopularniejszej encyklopedii

2019-01-26 16:00:00 BK

Administratorzy i wolontariusze Wikipedii mają w Kaliszu swoja konferencję – Zjazd zimowy w Hotelu Europa. To czas by twórcy z Polski i z zagranicy wymienili się doświadczeniami i poznali lepsze sposoby edytowania tekstów w najpopularniejszej wolnej encyklopedii.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Zjazd odbywa się 26 i 27 stycznia i podzielony jest na różne panele dyskusyjne.

- Raz w roku organizujemy zimowe zjazdy w mniejszych miejscowościach. Mają one charakter uzupełniający do konferencji Wikimedia Polska, w trakcie której organizowane jest walne zgromadzenie członków stowarzyszenia – wyjaśnia Szymon Grabarczuk, administrator Wikipedii. - Walne zebranie członków zabiera jedną część dnia i na współpracę zostaje niewiele czasu, dlatego taka formuła zjazdów roboczych, gdzie moglibyśmy porozmawiać o tym nad czym obecnie pracujemy, jakie mamy problemy i pouczyć się od siebie nawzajem.

Takie konferencje są okazją do spotkania wikipedystów, którzy na co dzień pracują samodzielnie. Mogą wymieniać się ciekawymi pomysłami, sposobami edytowania i redagowania tekstów na najpopularniejszej encyklopedii. Temu właśnie służy zlot zimowy. Na lokalizację wybierane są mniejsze miejscowości – wcześniej był Chorzów, miejscowości pod Łodzią a teraz Kalisz. Na takie wydarzenia ściągają również wolontariusze z innych krajów. Gościmy w naszym mieście twórców m. in. z Czech.

Jak zmieniła się Wikipedia na przestrzeni lat?

- Internet się bardzo zmienił. Wikipedia powstała w 2001 roku i wtedy była czymś rewolucyjnym, nowym. Nie było facebooka, nie było forów internetowych i komentarzy. Ludzie przeżywali coś zupełnie innego kiedy mogli coś kliknąć i edytować oraz opublikować. Mechanizm Wikipedii jest mniej atrakcyjny od kiedy istnieją social media. Wikipedia nie nadąża technologicznie za innymi gigantami. Bijemy się w tej chwili o czas wolontariuszy. Najważniejsze z naszej perspektywy jest to by ktoś chciał pracować – wyjaśnia Szymon Grabarczuk. - Próbujemy dorównać do jakiegoś poziomu, wiemy, że jesteśmy z tyłu. Obecnie prowadzimy rozmowy strategiczne, które mają odpowiedzieć na pytanie kim chcemy być za 10 lat. W toku dych dyskusji rozmawiamy jak zmieniać technologię i wydatkowanie funduszy.

Czy Wikipedia jest dobrym, niezawodnym źródłem informacji?

_- Żadne źródło nie jest niezawodne. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że nie ma 100-procentowej pewności w źródle. Tak samo jak nie ma 100-procentowego bezpieczeństwa – mówi Szymon Grabarczuk. - Wiele osób wie, że Wikipedię, może edytować każdy ale mało kto zna zasady, które bardzo ograniczają to w jaki sposób można edytować bezpiecznie, wiedząc, że to co wpiszemy zostanie zaakceptowane i będą z tego korzystali ludzie.

Informacje publikowane w wolnej encyklopedii muszą pochodzić z niezależnych źródeł. Konieczne są również przypisy, które wskazują nam konkretne książki czy inne źródła. Twórcy za najlepsze uważają źródła naukowe a także informacje międzynarodowe.

W Polsce Wikipedia liczy kilka tys. wolontariuszy. Są to osoby głównie w wieku od 30 do 45 lat. - Kiedyś istniał mit, że Wikipedia jest dla ludzi młodych i obsługiwana przez młodych. Kiedy przyszedł facebook obserwujemy nadreprezentację osób w wieku od 30 do 45 lat. Jest mało studentów i uczniów, a także emerytów. Nie jest już tak, że Wikipedię tworzą studenci czy gimnazjaliści – mówi Szymon Grabarczuk.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ