"...twój rząd obalą kobiety" - to jedno z łagodniejszych haseł, które krzyczeli wkurzeni Kaliszanie

2020-10-25 20:26:33 redakcja

Takie i inne niecenzuralne hasła towarzyszyły w niedzielnej wieczór "spacerującym" wokół Ratusza kaliszanom. W tłumie można było wiedzieć przede wszystkim młodzież, która aktywnie postanowiła przeciwstawić się przepisowi, który oznacza przymus rodzenia nawet ciężko zdeformowanych płodów. Tym razem w manifestacji wzięło udział ponad tysiąc osób.

 

Uczestnicy manifestacji, głównie młodzi ludzie, pary, rodzice z dziećmi -  skandowali hasła skierowane przeciw partii rządzącej. Manifestujący niosąc transparenty okrążyli kilkukrotnie ratusz wznosząc hasła, wśród których nie brakowało słów uznawanych powszechnie za nieparlamentarne. Słowa te oddają jednak poziom emocji związanych z naruszeniem wypracowanego w kwestii aborcji kompromisu. Manifestacja zakończyła się złożeniem transparentów pod siedzibą PIS przy ul. Zamkowej. Obecnie znajduje się tam już bardzo dużo transparentów i eksponatów symbolizujących aborcję. Na ścianie wisi "szubienica z wieszaków".  

 

W odróżnieniu od wcześniejszych manifestacji skierowanych przeciwko rządzącym, w tym tłumie dominowały osoby młode, przeważnie w wieku licealnym. Z dziewczynami krok w krok podążali młodzi mężczyźni świadomi realnych zagrożeń wynikających ze zmiany przepisów prawa. To oznacza, że ich dziewczyny, żony będą zmuszone do noszenia mocno uszkodzonych płodów, a potem rodzenia ich i patrzenia na ich śmierć. "To torturowanie kobiet, psychiczne znęcanie się nad nimi. Kobiety to nie inkubatory! - krzyczeli manifestujący. 

Czuło się, że rząd i  Trybunał Konstytucyjny  naruszyli istotne dla bardzo licznej grupy osób - kwestie moralne i światopoglądowe.

 

W miniony czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o rozstrzygnięcie w tej sprawie złożyli posłowie PiS. W rekacji na to orzeczenie przez cały kraj przetacza się fala protestów - także w Kaliszu.

 

Protesty kobiet niejednokrotnie wpływały na zmianę polityki (po zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Islandii w latach 50 prawie wszystkie kobiety w tym kraju wzięły udział w protestach, które doprowadziły do upadku rządu i liberalizacji prawa ).

Czy tak będzie i tym razem? Czy skandowane przez manifestujących hasło „niestety, twój rząd obalą kobiety” przerodzi się w coś więcej, niż tylko kilkudniowe protesty? To w dużym stopniu zależy od determinacji i uporu.

Zauważalnie młodsza grupa wiekowa i poziom emocjonalnego zaangażowania uczestniczek i uczestników protestu pozwala sądzić, że efekt tych protestów może być silniejszy, niż tych, które odbywały się pod kaliskim sądem. Jak powiedziała nam jedna z uczestniczek manifestacji, pani Anna, niosąca baner w wymownym hasłem skierowanym dosadnie w przywódcę rządzącej partii: „ Wszystkich wkurzyli: rolników, lekarzy, rodziców niepełnosprawnych, sędziów. Ale teraz wkurzyli kobiety. I to jest początek ich końca.”

Kolejny dzień protestów w poniedziałek – pod pomnikiem Marii Konopnickiej o godzinie 16:30.

 

Poniżej transmisje na żywo z Fb Calisia.pl

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ