Społeczne

"...twój rząd obalą kobiety" - Protest Kobiet 25 października

2020-10-25 20:26:33 redakcja

Takie i inne niecenzuralne hasła towarzyszyły w niedzielnej wieczór "spacerującym" wokół Ratusza kaliszanom. W tłumie można było wiedzieć przede wszystkim młodzież, która aktywnie postanowiła przeciwstawić się przepisowi, który oznacza przymus rodzenia nawet ciężko zdeformowanych płodów. Tym razem w manifestacji wzięło udział ponad tysiąc osób.

 

Uczestnicy manifestacji, głównie młodzi ludzie, pary, rodzice z dziećmi -  skandowali hasła skierowane przeciw partii rządzącej. Manifestujący niosąc transparenty okrążyli kilkukrotnie ratusz wznosząc hasła, wśród których nie brakowało słów uznawanych powszechnie za nieparlamentarne. Słowa te oddają jednak poziom emocji związanych z naruszeniem wypracowanego w kwestii aborcji kompromisu. Manifestacja zakończyła się złożeniem transparentów pod siedzibą PIS przy ul. Zamkowej. Obecnie znajduje się tam już bardzo dużo transparentów i eksponatów symbolizujących aborcję. Na ścianie wisi "szubienica z wieszaków".  

 

W odróżnieniu od wcześniejszych manifestacji skierowanych przeciwko rządzącym, w tym tłumie dominowały osoby młode, przeważnie w wieku licealnym. Z dziewczynami krok w krok podążali młodzi mężczyźni świadomi realnych zagrożeń wynikających ze zmiany przepisów prawa. To oznacza, że ich dziewczyny, żony będą zmuszone do noszenia mocno uszkodzonych płodów, a potem rodzenia ich i patrzenia na ich śmierć. "To torturowanie kobiet, psychiczne znęcanie się nad nimi. Kobiety to nie inkubatory! - krzyczeli manifestujący. 

Czuło się, że rząd i  Trybunał Konstytucyjny  naruszyli istotne dla bardzo licznej grupy osób - kwestie moralne i światopoglądowe.

 

W miniony czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o rozstrzygnięcie w tej sprawie złożyli posłowie PiS. W rekacji na to orzeczenie przez cały kraj przetacza się fala protestów - także w Kaliszu.

 

Protesty kobiet niejednokrotnie wpływały na zmianę polityki (po zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Islandii w latach 50 prawie wszystkie kobiety w tym kraju wzięły udział w protestach, które doprowadziły do upadku rządu i liberalizacji prawa ).

Czy tak będzie i tym razem? Czy skandowane przez manifestujących hasło „niestety, twój rząd obalą kobiety” przerodzi się w coś więcej, niż tylko kilkudniowe protesty? To w dużym stopniu zależy od determinacji i uporu.

Zauważalnie młodsza grupa wiekowa i poziom emocjonalnego zaangażowania uczestniczek i uczestników protestu pozwala sądzić, że efekt tych protestów może być silniejszy, niż tych, które odbywały się pod kaliskim sądem. Jak powiedziała nam jedna z uczestniczek manifestacji, pani Anna, niosąca baner w wymownym hasłem skierowanym dosadnie w przywódcę rządzącej partii: „ Wszystkich wkurzyli: rolników, lekarzy, rodziców niepełnosprawnych, sędziów. Ale teraz wkurzyli kobiety. I to jest początek ich końca.”

Kolejny dzień protestów w poniedziałek – pod pomnikiem Marii Konopnickiej o godzinie 16:30.

 

Poniżej transmisje na żywo z Fb Calisia.pl

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować