TURBOEKOLOGICZNI MISTRZOWIE W GIMNAZJUM W LISKOWIE
Uczniowie Gimnazjum im. ks. W. Blizińskiego w Liskowie uczestniczą w Ogólnopolskim Projekcie POSTAW NA SŁOŃCE.
Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych jakie daje wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (OZE), a w szczególności ogniw fotowoltaicznych. Projekt “Postaw na Słońce” jest częścią ogólnopolskiej kampanii informacyjno – edukacyjnej skierowanej do społeczeństwa z wykorzystaniem mediów.
Zespół Turboekologiczni Mistrzowie tworzą Arletta Witczak, Katarzyna Durdyn, Karolina Kraus, Anna Marszał, Mateusz Tułacz, Piotr Kusiak, Adam Rosiak, Piotr Szmajdziński oraz opiekun pani Elżbieta Białek. Szkolne zespoły konkursowe realizują wyznaczone zadania, a jednocześnie rywalizują między sobą.
Uczestnicy przeprowadzają przy wsparciu nauczyciela analizy energetyczne budynków szkolnych i mieszkalnych, a następnie dobierają odpowiednie mikro-instalacje fotowoltaiczne. Uczniowie prowadzą ponadto kampanie promujące korzyści związane z wykorzystaniem OZE wśród swoich kolegów i koleżanek, a przede wszystkim w środowisku lokalnym.
Zespół już poinformował społeczność szkolną i lokalną o sposobach produkcji energii oraz zaletach i wadach pozyskiwania energii z różnych źródeł w trakcie apelu pod hasłem „Oszczędzajmy energię”, który odbył w 17 grudnia 2014 w Gminnym Ośrodku Kultury w Liskowie. Przekazano również informacje na czym polega Ogólnopolski Program Prosument oraz komu przysługują dotacje dla mikroinstalacji OZE. W trakcie apelu pokazane zostały wykonane przez gimnazjalistów prezentacje na temat energii, odbył się konkurs wiedzy, konkurs na najciekawszy wiersz oraz najbardziej oryginalne hasło propagujące oszczędzanie energii.
Uczestnicy konkursu będą mogli korzystać z fachowego wsparcia przez cały okres trwania projektu – do pomocy zostały udostępnione specjalne kalkulatory, modele i inne szczegółowe materiały, które umożliwiają realizację zadań.
Projekt jest realizowany pod patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Fundacji Banku Ochrony Środowiska.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)
Wdzięczny Zespół Calisia.pl