Społeczne

"Tu jest przyszłość" - Parlamentarzyści KO odwiedzają Wielkopolskę. Już w piątek spotkanie w Kaliszu

2023-03-08 13:00:00 BK

10 marca rusza akcja Koalicji Obywatelskiej "Tu jest przyszłość", w ramach której parlamentarzyści będą odwiedzali poszczególne miasta w Wielkopolsce. W piątek o godzinie 16:00 w Kaliszu odbędzie się spotkanie z posłem Mariuszem Witczakiem, dotyczące m.in. przebiegu i budowy kolei dużych prędkości. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Było województwo łódzkie, teraz czas na Wielkopolskę. W dniach 10 i 11 marca w ramach akcji Koalicji Obywatelskiej "Tu jest przyszłość" parlamentarzyści spotkają się z mieszkańcami, m.in. Kalisza i powiatu kaliskiego.

- W ramach akcji organizujemy spotkania otwarte, prawdziwe i szczere, nie reżyserowane, to nas odróżnia od nasze konkurencji politycznej. Senator Janusz Pęcherz został oddelegowany do Jarocina, gdzie odbędzie spotkanie z mieszkańcami Jarocina wraz z ministrem Tomaszem Siemoniakiem - mówił Dariusz Grodziński Przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w Kaliszu. - Będziemy jeszcze gościć dwoje parlamentarzystów - poseł Krystynę Skowrońską, parlamentarzystkę z Podkarpacia, wyspecjalizowaną w budżecie państwa, finansach publicznych, wieloletnią przewodniczącą Komisji Finansów Publicznych, a także ministra Pawła Olszewskiego, z którym wspólnie pisaliśmy chwalebną historię Kalisza. Razem z posłem Mariuszem Witczakiem, za przyczyną i sprawstwem ministra wpisano w końcu szybką drogę dla Kalisza, łączącą Ostrów Wielkopolski, Kalisz i Węzeł Modła autostrady A2, do Programu Budowy Dróg Osiedlowych i Autostrad. 

- Tu jest przyszłość - pod takim hasłem parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej przemierzą całą Polskę. Były już takie spotkania m.in. w województwie łódzkim. 10 i 11 marca parlamentarzyści KO będą w Wielkopolsce, będą naszymi gośćmi. My w ramach tego projektu, hasła będziemy mieli spotkania w różnych miastach powiatowych, także w Kaliszu - mówił Sławomir Chrzanowski radny KO.

10 marca o godzinie 12:00 odbędzie się spotkanie w Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych przy ulicy Częstochowskiej.

- Na prośbę przedstawicieli Rzemiosła a także mikro i małych przedsiębiorców odbędzie się spotkanie poświęcone procedowanej cały czas ustawie o kształceniu młodych rzemieślników, uczniów szkół rzemieślniczych ale też szkół zawodowych i techników. Obecnie obowiązująca ustawa ma już kilkadziesiąt lat i wymaga niezbędnych poprawek - mówił Jarosław Nowak przewodniczący Platformy Obywatelskiej w powiecie kaliskim.

10 marca o godzinie 14:30, w Cafe Calisia przy Alei Wolności 6 odbędzie się spotkanie poświęcone zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży.

- Pandemia, inflacja, lęki, obawy o przyszłość, atmosfera wojenna powodują, że w szczególności młodzież bardzo mocno to przeżywa i problem zdrowia psychicznego w tej grupie stał się poważnym problemem społecznym. Chcemy na tym spotkaniu porozmawiać w gronie psychiatrów, psychologów, fachowców, ludzi którym ten temat leży na sercu, w obecności młodzieży, rodziców, przedstawicieli rad rodziców, przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej z Kalisza i powiatu kaliskiego - mówi Jarosław Nowak. - W niektórych szkołach nawet ponad 30 procent dzieci objętych jest opieką poradni psychologicznej lub psychopedagogicznej. To są zatrważające statystyki jeśli porównamy je z rzeczywistością sprzed 5 czy 3 lat. Wówczas te statystyki były o połową niższe. Jeżeli nie zaczniemy czegoś robić w tym kierunku, jeżeli nie zapewnimy odpowiedniej opieki to doprowadzi to do trwałych dysfunkcji i tragedii.

- Obserwuję temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, również w Kaliszu. Jako wychowawca młodzieży widzę, że ten problem się pogłębia od czasów pandemii, to jest niekończący się problem. Z tymi problemami borykają się kolejne roczniki, młodzież, rodzice. W zeszłym roku Senat wnioskował o przyznanie 700 mln zł na psychiatrie dziecięca. Niestety tak się nie stało. Pieniądze zostały przeznaczone na media publiczne - mówi Marcin Małecki, radny KO. - Ważną rzeczą jest to aby przedyskutować i tworzyć projekty, które zaangażują psychologów, psychiatrów, wolontariuszy bez namaszczenia centralnego. O tym też chcemy rozmawiać w Kaliszu.

Również tego dnia, o godzinie 16:00 w Cafe Calisia odbędzie się otwarte spotkanie mieszkańców z posłem KO Mariuszem Witczakiem. Dotyczyć będzie m.in. przebiegu i budowy kolei dużych prędkości. 

- Poświęcone będzie głównie następnej niepewności i swoistemu piekłu, które zgotował nam minister Horała w związku z planowanym przebiegiem tzw. linii kolei dużych prędkości. Na tym spotkaniu będzie również poruszony wątek zagospodarowania i bieżącego utrzymania zbiornika retencyjnego Szałe - mówi Jarosław Nowak.

- Za chwilę decyzje dotyczące CPK zostaną podjęte. Byłem na spotkaniu z ministrem Horałą i wyraźnie stwierdzono, że decyzja dotycząca przebiegu kolei dużych prędkości zostanie podjęta do końca marca. Problem dotyczy wariantów 3 i 4, które są najbardziej inwazyjne jeżeli chodzi o struktury miejskie, budynki i liczbę wyburzeń, i wariantu 9, który również jest inwazyjny ale nie tak jak warianty 3 i 4. Niezależnie od tego, który wariant zostanie wybrany, to życie, którejś części mieszkańców zostanie wywrócone do góry nogami. Nie ma też gwarancji, że powstanie kolej dużych prędkości - mówi Marcin Małecki. 

Spotkania z parlamentarzystami odbywać się będą tego dnia również w powiecie kaliskim. W gminie Ceków odbędzie się seria spotkań dotycząca branży związanej z odbiorem odpadów. Przyjadą poseł Tomasz Aniśko, Ryszard Wilczyński oraz Aleksandra Gajewska. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować