Społeczne

Trwają prace przy modułowym budynku do rehabilitacji pocovidowej w Szpitalu w Wolicy [Zdjęcia]

2021-10-19 11:37:40 red

Na placu budowy przy Szpitalu w Wolicy w ciągu dwóch nocy zostało zamontowanych 12 modułów, każdy waży około 25 ton i ma wymiary około 4 na 18 metrów. Budynek będzie pełnił funkcję Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej i Pocovidowej. Wewnątrz obiektu odbywają się już teraz prace wykończeniowe. Inwestycję wykonuje firma Climatic. Całkowity koszt to około 6,1 mln zł.

fot. Oliwia Ciszewska
fot. Oliwia Ciszewska

Prace w Wolicy przebiegają błyskawicznie - Wykonawcy zapewniają, że inwestycja zostanie zrealizowana do końca roku. Wszystko idzie zgodnie z planem. Cieszę się, że oddział rehabilitacji oddechowej w tym miejscu będzie się znajdował i od stycznia będzie przyjmował pacjentów – mówi Paulina Stochniałek wicemarszałek województwa wielkopolskiego - Wykorzystujemy nowoczesną technologię, budownictwo modułowe, stąd też tak szybkie tempo prac jest możliwe – dodaje.

Obiekt budowany jest w najnowszych standardach ekologicznych - Cieszę się, że inwestor wybrał budownictwo modułowe. Charakteryzuje się ono nie tylko szybszym tempem budowy, ale także ekologicznością. Materiały wykorzystywane w inwestycji pochodzą z recyclingu. Ta metoda ogranicza również wydzielanie pyłów budowlanych od 15, a nawet 20 procent - mówi Kamil Kowalczyk, dyrektor handlowy firmy Climatic - Elementy modułowe powstają w zakładzie produkcyjnym i są tutaj transportowane. Obecnie montowane są wszelkie instalacje i realizowane są prace wykończeniowe - dodaje.

Nowy obiekt ma 750 m2, znajdują się w nim łącznie 52 pomieszczenia. Jeden z dwunastu użytych modułów waży około 25 ton i ma wymiary 4 metry szerokości i prawie 18 metrów długości. Moduły montuje jeden z największych dźwigów w Polsce. W pojedynczym module znajdują się gotowe dwa pokoje dwuosobowe dla pacjentów z oknami i drzwiami, całą instalacją elektryczną, sanitarną, wentylacyjna i ociepleniem, są pomalowane i z założoną wykładziną podłogową. Już w nowym roku będą w nich leczyć się pierwsi pacjenci.

Oddział ma szansę stać się Green Hospial zgodnie z wytycznymi WHO, a takich jest tylko 120 na świecie. - Zużywamy dużo mniej betonu. Beton używany jest przy stawianiu fundamentów. Ma on olbrzymi ślad węglowy. Stal też niesie ze sobą ślad węglowy, ale jest jej proporcjonalnie mniej. Każdy moduł ma również swój paszport. Dzięki temu za klika czy kilkadziesiąt lat kiedy będzie konieczna zmiana modułu, to będzie można go poddać recyklingowi czy wykorzystać ponownie – mówi Kamil Kowalczyk - Technologia modułowa to przyszłość medycyny. Ze względu na szybką realizację, czas oczekiwania pacjentów jest krótszy i nie jest to uciążliwe dla pacjentów – dodaje.

- Do ogrzania budynków będzie potrzeba mniej energii cieplnej. Budynek wpisuje się nie tylko w mapę potrzeb zdrowotnych województwa wielkopolskiego, ale co najważniejsze wpisuje się w działania proekologiczne. Szpital w Wolicy pretenduje do miana Green Hospital. Jesteśmy w trakcie rozmów z WHO. Powstający obiekt jest takim pierwszym elementem – mówi Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy. - Chcemy przeprowadzić również kampanię ekologiczną, ponieważ zdrowie i ekologia są bardzo ze sobą związane. Przy leczeniu chorób płuc jakość powietrza jest niezwykle istotna – dodaje.

Budowa Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej i Pocovidowej w Wolicy kosztuje 6,1 mln zł i finansowana jest z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ