Polityka

Trwają prace nad Tarczą 6.0. Senator Janusz Pęcherz: "Znowu kolejne firmy są pomijane"

2020-11-24 08:00:00 BK

Posłowie pracują nad tzw. Tarczą 6.0, która ma wspomóc przedsiębiorców w czasie kryzysu. Koalicja Obywatelska zwraca uwagę, że w tej formie pomocy pojawiają się kolejne luki i problemy. Wiele firm zostanie pominiętych. Co będzie zawierała?

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Posłowie zdecydowali o rozszerzeniu pomocy dla przedsiębiorców. Zwolnienie ze składek ZUS, 2080 zł postojowego, 5 tys. zł dotacji i 2 tys. zł dopłaty do pensji pracowników przez trzy miesiące - o taką pomoc będą mogli niebawem wnioskować przedsiębiorcy dotknięci Covid-19. Aktualnie uchwalone przepisy zostały przekazane do Senatu, którego posiedzenie jest planowane na 25 listopada 2020 r. 

- Jest wiele firm, które znowu zostały pominięte w tarczy antykryzysowej. To jest przedziwne, że znowu robimy wszystko na kolanie. Wiele sygnałów płynie od przedsiębiorców do senatorów z regionu - informuje senator Janusz Pęcherz. 

- Podstawowym mankamentem tarcz jest to, że młode firmy nie dostaną żadnych pieniędzy. Firmy, które powstały w 2020. Tarcza jest zrobiona tradycyjnie w sposób chaotyczny. Rząd PiSu zachowuje się tak, jakby sam  te pieniądze gdzieś znalazł, zarobił i rozdawał przedsiębiorcom. To są środki, które będą spłacane w dużej mierze przez przedsiębiorców - mówi poseł KO Mariusz Witczak. - Nawet jeśli będą rekompensaty, postojowe czy zwolnienia z ZUSu nie zrekompensują strat. 

Zgodnie z decyzją posłów rozszerzono grono przedsiębiorców, którzy będą mogli starać się o dodatkowe świadczenie postojowe. Będzie to grupa 32 podmiotów wg PKD, nie jak pierwotnie zakładano 25. O pomoc, poza już wskazywanymi kodami PKD po akceptacji Senatu i ponownym głosowaniu w Sejmie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy z kodami:

 • 59.14.Z (działalność związana z projekcją filmów),
 • 79.90.C (pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji, gdzie indziej niesklasyfikowana), 85.52.Z (pozaszkolne formy edukacji artystycznej),
 • 85.53.Z (pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu),
 • 85.59.A (nauka języków obcych)
 • 86.10.Z (działalność szpitali – z ograniczeniem do lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji leczniczej)
 • 90.04.Z (działalność obiektów kulturalnych)

Założenia tarczy 6.0

Główne rozwiązania pomocowe z tarczy branżowej 6.0 to:

  • zwolnienie z ZUS - zwolnienie z obowiązku opłacania należnych składek za okres od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 30 listopada 2020 r., z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące,
  • jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe - dla osób, które na dzień 30 września 2020 r. prowadziły jeden z określonych rodzajów działalności, z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące,
  • zawieszenie opłaty targowej w 2021 r. - przedsiębiorcy na tym rozwiązaniu zaoszczędzą łącznie kwotę 137 mln złotych; projekt przewiduje dla gmin rekompensatę, ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, dochodów utraconych z tytułu braku opłaty targowej w 2021 r.,
  •  dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw – wysokość wsparcia wyniesie do 5 tys. zł.,
  • dopłaty w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie przez 3 miesiące.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ