Społeczne

Trwa remont budynku po zakładzie karnym przy ul. Łódzkiej

2021-01-25 18:30:00 BK

Budynek po byłym więzieniu, który Miasto Kalisz przekazało Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie, zostanie odnowiony. Trwają już prace remontowe.

fot. UM Kalisz
fot. UM Kalisz

Wyremontowano już pawilony od strony ul. Winiarskiej, w których mieszczą się obecnie m.in. sale dydaktyczne, szatnie i centrum monitoringu. Zmodernizowano instalacje. Odrestaurowano zabytkowe drzwi do głównego budynku więzienia, które zapewne pamiętają czasy jego budowy. Szkoła starać się będzie o dofinansowanie na dalsze prace rewitalizacyjne kaliskiego zamku. Już niedługo wrócą tu również studenci. W obiekcie, który był zakładem karnym przez blisko 170 lat, będą przygotowywać się do pracy w służbie więziennej.

Kaliska jednostka penitencjarna zostanie zmodernizowana i przekształcona w centrum wyszkolenia praktycznego, w którym realizowane będą nowoczesne przedsięwzięcia podnoszące jakość nauczania na poziomie wyższym, wspomagające badania i projekty naukowe w strategicznych dla rozwoju systemu bezpieczeństwa dziedzinach. Zadaniem bazy dydaktyczno-szkoleniowej, utworzonej w obiektach byłego zakładu karnego będzie doskonalenie jakości kształcenia, opartego na zastosowaniu w szkoleniach zawodowych efektu symulacji życia więziennego i wykonywanych codziennych obowiązków służbowych przez przyszłą kadrę penitencjarno-ochronną. Usytuowana w Kaliszu infrastruktura byłego zakładu karnego jest obiektem zabytkowym o bogatej historii i tradycji. Więzienie funkcjonowało przez 169 lat, a w roku 2015 zakończyło swoje funkcjonowanie, co przekłada się na wiarygodność i autentyzm danej architektury i funkcjonowania zgodnego z wymaganiami obiektu penitencjarnego.

Ponadto, realizacja przejęcia i modernizacji przez Wyższą Szkołę Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie byłego zakładu karnego, umożliwi również wykorzystanie jego infrastruktury przez inne formacje mundurowe, służby wyspecjalizowane w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego, służby ratownictwa i ochrony ludności, zarządzania kryzysowego, służby graniczne oraz instytucje, których pośrednim lub bezpośrednim zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa publicznego.

https://calisia.pl/nieruchomosc-po-bylym-zakladzie-karnym-w-kaliszu-przekazana-wyzszej-szkole-kryminologii-i-penitencjarystyki-w-warszawie,44618

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ