Trudny szef – co robić?

2019-09-17 12:00:00 Jan Magnuszewski

Zdarza się, że jesteśmy zadowoleni ze swojej pracy, zarobków i kariery, ale jednocześnie mamy pracodawcę, z którym ciężko sobie poradzić. Trudny szef potrafi bez powodu zmienić życie w piekło, więc lepiej wiedzieć, jak sobie z nim radzić. Dziś przedstawiamy cztery typy osobowości szefów, na których możesz trafić.

fot.  www_slon_pics
fot. www_slon_pics

Tyran

Najczęściej sprawia wrażenie wyniosłego, przekonanego o tym, że jest ideałem i uwielbia karcić swoich podwładnych, gdy popełnią nawet bardzo mały błąd. Co więcej, może budzić strach i być osobą, która nie znosi sprzeciwu. W pewnych sytuacjach może grozić karą np. obcięciem pensji lub zwolnieniem. W takim przypadku najlepiej nie podważać jego autorytetu, liczyć się ze zdaniem i nie dyskutować za wiele. Lepiej, aby to on miał zawsze ostatnie słowo. Dodatkowo trzeba starać się wykonywać swoje obowiązki najlepiej, jak to jest możliwe. Można podkreślać swoje atuty, ale nie przerwy, żeby nie zdenerwować pracodawcy, który w końcu sam uwielbia błyszczeć. Jeśli damy mu poczucie, że jest najlepszy, tym lepiej.

Wrażliwy

Taki typ szefa bardzo ceni przyjemną i pozytywną atmosferę w firmie. Zrobi wszystko, żeby tylko nie musieć się kłócić. Może przez to wydawać się chaotyczny i nieco nerwowy, co będzie starał się maskować. Zawsze też trzeba okazywać mu szacunek, uśmiechać się i trochę komplementować, co wzmocni jego wiarę w siebie i będzie być może bardziej zdecydowany.

Nerwowy

Każdy czasem, nawet najbardziej wrażliwy człowiek potrafi się zdenerwować. Gorzej, jeśli jest to nagminne, i najmniejsze głupstwo wyprowadza go z równowagi. Bywa, że wszyscy spokojnie rozmawiają, a on nagle ni stąd ni zowąd wybuch gniewem, krzyczy na wszystkich i nie przebiera w słowach. Najlepiej zachować spokój i odwoływać się do faktów. Wszelkie argumenty należy wyjaśniać rzeczowo i zaznaczać uprzejmie, że takie zachowanie nic nie ułatwi.

Pracowity

Zdarzają się tez pracoholicy, którzy siedzą w firmie dniami nocami. Tym samym inni również muszą. Wystarczy spokojnie wytłumaczyć, że praca to nie wszystko i skoro on tym żyje, to nie znaczy, że każdy też musi. Zawsze trzeba podkreślić, że to nic złego, że ktoś chce odpocząć, bo jak wiadomo najlepszy pracownik to wypoczęty pracownik. Nie można też tracić zbyt dużo czasu np. na plotkowanie z innymi, bo szef ci tego nie daruje i uzna za marnowanie czasu. Aby trochę sobie pomóc, można starać się być punktualnym i nie wychodzić przed czasem. Dodatkowe punkty można zebrać za pojawienie się wcześniej lub późniejsze wyjście.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować