"To Wam się należy!" Tak Kalisz wspiera nauczycieli! Akcja na Głównym Rynku [dużo zdjęć, wideo]

2019-04-15 17:30:00 BK

Już 8 dzień trwa ogólnopolski strajk nauczycieli. W całym kraju, uczniowie, różne grupy zawodowe i środowiska tworzą wiece poparcia dla protestujących. W poniedziałek, 15 kwietnia, na placu Głównego Rynku w Kaliszu, mieszkańcy symbolicznie wsparli pedagogów!

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Transparenty, okrzyki, tłumy kaliszan – tak wyglądała akcja „Kalisz wspiera nauczycieli”, która odbyła się na Głównym Rynku. Na transparentach widoczne były hasła “Prestiż, Godność, Edukacja”, “Siła w jedności i solidarności”, “Murem za nauczycielami”. Wszyscy uczestnicy, wśród których byli kaliscy politycy, uczniowie, nauczyciele, rodzice, aktywiści i różne środowiska, trzymali w rękach symboliczne wykrzykniki.

- Drodzy uczniowie, to wy jesteście najważniejsi. Od tygodnia nie ma lekcji, sale świecą pustkami i nie jest nam dobrze z tego powodu. Czekamy aż do nas wrócicie. Są pewne plusy tej bardzo trudnej sytuacji. Mamy teraz pewną lekcję, która zostanie zapamiętana na całe życie. Będzie to lekcja, która nauczy was tego, że warto być mądrym, uczciwym i odważnym oraz warto walczyć o swoje przekonania – mówiła Bogumiła Bielak, nauczyciel niezrzeszony, organizator akcji. - Ten strajk dodaje nam energii. My, nauczyciele z różnych szkół świetnie się łączymy i jednoczymy.

- Wielu moich kolegów i koleżanek popiera strajk nauczycieli. Poparcie wyraża również Związek Zawodowy Nauczycieli Akademickich UAM. Jestem nauczycielem akademickim i kształcę również przyszłych nauczycieli. Nasi studenci, na kierunku pedagogicznym nie rozważają pracy w zawodzie nauczyciela. Jest to wynikiem obecnej sytuacji – mówił Jakub Bielak, nauczyciel akademicki na WP-A UAM.

Głoś zabrali również uczniowie, którzy wyrazili swoje poparcie oraz wdzięczność dla swoich nauczycieli.

- Jestem z moimi nauczycielami. Jeżeli nauczyciele będą wynagradzani, tak jak teraz to, kiedy moje dzieci pójdą do szkoły to nie będzie żadnych nauczycieli. Oni walczą i to jest ciężka walka, z kimś kto ich nie szanuje. Żeby ich to tej walki zachęcić, sugerują abyśmy im dzisiaj podziękowali, za to że nauczyli nas czytać, pisać, liczyć itd. – mówiła Marysia, uczennica III LO. - Walczcie o to co wam się należy, bo pracujecie, uczycie nas wszystkich, znosicie to, że mamy swoje humory, jesteśmy wiecznie niezadowoleni. Należy wam się, żeby wasze prawa były respektowane.

Nie mogło zabraknąć wsparcia rodziców.

- Drodzy nauczyciele! My rodzice jesteśmy w 100 procentach za wami! Nie słuchajcie tych, którzy mówią wam, że pracujecie mało, krótko i że macie wieczne wakacje. To nie prawda! Ja mam tą przyjemność albo nieszczęście, że widzę tą sytuację z obu stron. Widzę ile moja żona pracuje w domu, kiedy mamy czas dla siebie, dla rodziny i to ile mój syn spędza czasu nad lekcjami i bardzo mnie to boli – mówił rodzic.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ