Społeczne

Tłumy odwiedzają kaliskie cmentarze. Ogromne korki na drogach dojazdowych do nekropolii [zdjęcia, wideo]

2021-10-31 14:51:01 BK

Weekend oraz wymarzona pogoda sprzyjają porządkowaniu i odwiedzinom grobów bliskich. Mieszkańcy Kalisza tłumnie przybywają na kaliskie cmentarze. Na ulicy Łódzkiej oraz Poznańskiej tworzą się spore korki. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Kaliszanie już od kilku dni przyjeżdżają na kaliskie nekropolie by uporządkować groby na 1 listopada. Ciepły i słoneczny weekend przed Wszystkimi Świętymi to najlepsza okazja by posprzątać, zapalić znicze i postawić kwiaty. W niedzielę już oda rana na cmentarze przybywają tłumy. Spory korek tworzy się na ul. Łódzkiej przed Cmentarzem Tynieckim, już od Szlaku Bursztynowego. Pamiętajcie, że wprowadzona została zmiana organizacji ruchu. W dniach od 30 października od godz. 8:00 do 1 listopada do godz. 20:00 włącznie, do parkowania pojazdów udostępnione zostały zewnętrzne (skrajne) pasy ruchu na jezdni.

Nad bezpieczeństwem ruchu oraz pieszych czuwają kaliscy policjanci. Pomagają bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni na oznakowanym przejściu bez sygnalizacji świetlnej na ul. Łódzkiej.

Jeszcze większe utrudnienia czekają na kierowców w obrębie Cmentarza Komunalnego przy ul. Poznańskiej. Korki zaczynają się już od ulicy Korczak czy ronda przy ul. Złotej i ciągną się do samego cmentarza. Na rondzie Solidarności funkcjonariusze policji kierują ruchem. Straż Miejska i policja czuwają również przy wjeździe i wyjeździe z parkingu cmentarza. Wiele osób decyduje się zostawić samochód przy Galerii Kalisz i iść pieszo do nekropolii.

Przypominamy o akcji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Wodnej w Kaliszu "Bądź Eco na Cmentarzu". Czas Wszystkich Świętych i przygotowania to też okazja by przypomnieć użytkownikom cmentarzy o ekologii i właściwym segregowaniu śmieci podczas porządkowania nekropolii. Dbać należy nie tylko o nagrobki, ale też ich otoczenie i przyrodę. O akcji: https://calisia.pl/zadbajmy-o-kaliskie-nekropolie-trwa-akcja-badz-eco-na-cmentarzu,53336

 

Przypominamy jak wygląda organizacja ruchu przy kaliskich cmentarzach.

I.   Cmentarz przy ul. Poznańskiej

Organizacja ruchu i parkowanie pojazdów zorganizowane zostaną następująco:

  • w dniu 1 listopada w godz. od 6:00 do 18:00 w ul. Poznańskiej na odcinku od Al. Wojska Polskiego do Ronda NSZZ Solidarność przejazd pojazdów będzie możliwy w obu kierunkach wyłącznie dla autobusów KLA i samochodów TAXI. Dla pozostałych pojazdów wjazd w ul. Poznańską będzie możliwy wyłącznie od strony Al. Wojska Polskiego w kierunku Ronda NSZZ Solidarność. Powrót pojazdów od strony Cmentarza Komunalnego w kierunku Centrum będzie możliwy wyłącznie poprzez ul. Stanczukowskiego lub ul. Piłsudskiego.
  • od dnia 29 października do 2 listopada zostaną wyznaczone dodatkowe miejsca parkingowe na terenach trawiastych przyległych do cmentarza. Dodatkowo, jeśli pozwolą na to warunki terenowe, wyznaczony zostanie parking przy ul. Poznańskiej na działce położonej w odległości ok. 400 m od cmentarza (prawa strona jadąc od Ronda NSZZ Solidarność).

W dniach 31 października i 1 listopada parkowanie będzie możliwe również na terenie parkingów przy sklepach Carrefour i Decathlon oraz na terenie kampusu PWSZ.

II.  Cmentarz przy ul. Łódzkiej

Organizacja ruchu i parkowanie pojazdów zorganizowane zostaną następująco:

W dniach od 30 października od godz. 8:00 do 1 listopada do godz. 20:00 włącznie, do parkowania pojazdów udostępnione zostaną zewnętrzne (skrajne) pasy ruchu na jezdni ul. Łódzkiej na odcinku ul. Miła – ul. Rajskowska. Parkowanie pojazdów na zewnętrznych pasach ruchu wyznaczone zostanie ukośnie w stosunku do osi jezdni.

Dostępny będzie także parking przy Nestle Winiary oraz miejsca parkingowe w ul. Łódzkiej po lewej stronie ulicy, na odcinku od ul. Rajskowskiej w kierunku ul. Kozienickiej.

III. Cmentarz przy ul. Częstochowskiej

Organizacja ruchu i parkowania pojazdów będzie analogiczna jak w roku poprzednim.

W okresie od 30 października od godz. 6:00do 1 listopada do godz. 20:00 włącznie, od skrzyżowania z ul. Budowlanych do restauracji Aljo wprowadzony zostanie całkowity zakaz zatrzymywania się pojazdów na chodniku.

W dniu 1 listopada parkowanie pojazdów będzie możliwe na terenie parkingu obiektu PSS „Społem” przy ul. Częstochowskiej 149 (naprzeciw Straży Pożarnej).

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ