Społeczne

Tłumy kaliszan na Zawodziu! Tak obchodzono Wielkopolski Dzień Pszczół! [Dużo zdjęć, wideo]

2022-08-07 18:00:00 red

Pszczoły to owady, które służą człowiekowi na wiele różnych sposobów poczynając od produkcji miodu, aż po wykonywanie swego rodzaju usługi ekosystemowej polegającej na zapylaniu roślin owadopylnych. Pokazanie roli pszczół w życiu człowieka było celem „Wielkopolskiego Dnia Pszczół” który odbył się 7 sierpnia na kaliskim Zawodziu. Na przybyłych czekało wiele atrakcji m.in. jarmark pszczelarski i pokazy bartnictwa. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

fot. MW
fot. MW

- Bardzo się cieszę, że po raz drugi w tym szczególnym dla Kalisza miejscu na Zawodziu w Rezerwacie Archeologicznym możemy spotkać się by w przededniu Wielkiego Dnia Pszczół, który przypada 8 sierpnia mówić i pokazywać jak ważną rolę w naszym życiu pełnią pszczoły. Samorząd Województwa Wielkopolskiego od 5 lat w sposób wymierny wspiera wszystkich pszczelarzy w naszym regionie. Każdego roku przekazujemy z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego 2 miliony złotych. Pierwsze trzy lata były to środki przeznaczane na zakup węzy pszczelej, a od dwóch lat te środki zostały skierowane na zakup ciasta pszczelego. Myślę, że jest to wymierna pomoc dla pszczelarzy w naszym regionie. Oprócz bezpośredniego wsparcia również od 5 lat prowadzimy program dofinansowania zakupu sadzonek drzew miododajnych i dzięki temu w Wielkopolsce zostało posadzonych kilka tysięcy drzew miododajnych – mówi wicemarszałek Krzysztof Grabowski – Jak ważną rolę pełnią pszczoły możemy się przekonać ponieważ w wielu produktach używany jest miód, a 84 proc. roślin zapylanych jest przez owady a szczególnie przez pszczoły. Szacuje się, że od wyginięcia pszczół ludzkość może przetrwać około 4 lata. Mówi się, że „gdy zginie ostania pszczoła zginie również ludzkość” więc ta rola pszczół jest bardzo duża – dodaje.

Ciasto pszczele służy pszczołom jako pokarm w okresach kiedy owady nie pracują, bo plony nie nektarują. Ciasto zapewnia im przetrwanie.

- W imieniu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu chciałbym serdecznie podziękować władzom samorządowym za wsparcie którym od kilku lat jest darzone wielkopolskie pszczelarstwo. Szczególnie należy zwrócić uwagę na programy dotyczące poszerzenia bazy przeżytkowej, które skierowane są do gmin i samorządów lokalnych – mówi Henryk Rogoziński sekretarz Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu.

 

W ramach wydarzenia na terenie Rezerwatu czekało wiele atrakcji m.in. jarmark pszczelarski, pokazy bartnictwa, pasieka edukacyjna. Osoby zwiedzające mogły także odwiedzić stoiska z produktami pszczelarskimi oraz skosztować miodowych przysmaków. Koła Gospodyń Wiejskich m.in. z Wtórku, Ruska, Sobótki czy Blizanówka zaprezentowały swoje wyroby, swojskie jadło oraz nalewki. Nie zabrakło naturalnych kosmetyków, rękodzieła, wyśmienitych miodów z różnych regionów. Swoje stoisko miała również Straż Miejska, Nadleśnictwo Kalisz, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, pasieki, Wielkopolski Związek Pszczelarski. 

 

8 sierpnia w Polsce corocznie obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół. To doskonały moment, by docenić rolę, jaką te owady pełnią w naszym ekosystemie, a także ocenić zagrożenia, z którymi muszą się mierzyć. Nie zawsze są one bowiem należycie traktowane przez człowieka. W mediach coraz częściej pojawiają się informacje o masowym truciu tych stworzeń.

Choć pszczoły osiągają niewielkie rozmiary, to mają ogromne znaczenie dla środowiska. Odpowiadają one za zapylanie 70 proc. gatunków roślin, które zapewniają aż 90 proc. pożywienia. Dlatego tak ważna jest dbałość o ich populację. Niedostateczna liczba tych owadów w przyrodzie może bowiem doprowadzić do wielkich szkód, w tym do między innymi znacznie mniej wydajnego rolnictwa.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować