Społeczne

Tłumy kaliszan na Zawodziu! "Kradzież miodu", słodkie przysmaki i sporo pszczelarskiej wiedzy [zdjęcia, wideo]

2021-08-08 18:30:00 BK

8 sierpnia w Polsce corocznie obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół. To doskonały moment, by docenić rolę, jaką te owady pełnią w naszym ekosystemie. Jarmark pszczelarski, pokazy bartnictwa, pasieka edukacyjna czy prezentacja domku do apiterapii - te i wiele innych atrakcji czekało na kaliszan, turystów i wszystkich odwiedzających Rezerwat Archeologiczny Zawodzie podczas Wielkiego Dnia Pszczół oraz Wielkopolskiego Śniadania z Miodem organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Wielkopolskie Śniadanie z Miodem rozpoczęło się w samo południe przy wspólnym stole, na którym nie zabrakło oczywiście miodowych przysmaków. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, wiceprezydent Kalisza Mateusz Podsadny, radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – Jan Grzesiek, Andrzej Plichta, Joanna Król Trąbka; Damiana Nowak Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Szymon Wdowczyk Zastępca Dyrektora Departamentu, a także wójtowie, burmistrzowie, ich reprezentanci, dyrektorzy instytucji kulturalnych z powiatu kaliskiego, przedstawiciele związków pszczelarskich z terenu Wielkopolski. 

- 8 sierpnia to Wielki Dzień Pszczół. Cieszę się, że tego dnia możemy spotkać się podczas wydarzenia, które ma przybliżać to, jak ważne są pszczoły. Samorząd Województwa Wielkopolskiego od kilku lat bardzo aktywnie włączył się we wsparcie wielkopolskich pszczelarzy. Taka inicjatywa powstała w 2018 roku po tym jak rozmawialiśmy z prezesami związków pszczelarskich w Wielkopolsce o tym jak pomóc pszczelarzom. Żeby taki miód wyśmienity powstał, wymaga to sporo nakładów i pracy. Zapadła decyzja, że każdego roku będziemy przekazywać 2 mln zł jako wsparcie dla pszczelarzy – mówił Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. – Wsparcie to zaczęliśmy od zakupy więzy pszczelej i kontynuowaliśmy to przez dwa następne lata. W tym roku przeznaczyliśmy 2 mln zł na zakup ciasta pszczelego. Przez te 4 lata z budżetu Województwa Wielkopolskiego wydaliśmy 8 mln zł jako wsparcie dla pszczelarzy. Od 4 lata również wspieramy zakup sadzonek drzew miododajnych w Wielkopolsce. Na ten cel przeznaczyliśmy kilka mln zł.

Ciasto pszczele służy pszczołom jako pokarm w okresach kiedy owady nie pracują, bo plony nie nektarują. Ciasto zapewnia im przetrwanie.

- Na moim terenie znajduje się najstarsze pracujące nieprzerwanie koło pszczelarskie w Rawiczu. Koło pracuje już 170 lat. Tradycje nasz są wspaniałe. Wielkopolska dawały przykłady jak walczyć o wolność skutecznie. Mamy w historii pszczelarzy, którzy sprawili, że ul Wielkopolski jest powszechnie znany. Wsparcie Urzędu Marszałkowskiego jest czymś bezprecedensowym. Pieniądze, które trafiły na zakup wszystkich niezbędnych materiałów, będą owocowały – mówił Zbigniew Wach, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Lesznie.

W ramach wydarzenia na terenie Rezerwatu czekało wiele atrakcji m.in. jarmark pszczelarski, pokazy bartnictwa, pasieka edukacyjna czy prezentacja domku do apiterapii. Osoby zwiedzające mogły także odwiedzić stoiska z produktami pszczelarskimi oraz skosztować miodowych przysmaków. Koła Gospodyń Wiejskich jak KGW Czekanów, Wtórek, Rusko, Sobótka, Kołątajew, Lewków zaprezentowały swoje wyroby, swojskie jadło oraz nalewki. Nie zabrakło naturalnych kosmetyków, rękodzieła, wyśmienitych miodów z różnych regionów. Swoje stoisko miała również Straż Miejska, Nadleśnictwo Kalisz, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, pasieki, Regionalny Związek Pszczelarski Północnej Wielkopolski z Chodzieży, Wielkopolski Związek Pszczelarski. 

Sporym zainteresowaniem, zwłaszcza płci pięknej cieszyły się naturalne, regionalne, ręcznie wyrabiane kosmetyki, tworzone w 100% z naturalnych surowców roślinnych. Swoje wyroby prezentowała m.in. Papilio Naturals - Monika Kobierska z Tłokini Kościelnej. 

- Kosmetyki tworzone są ręcznie, w moździerzach na bazie roślin. Nie używamy barwników i konserwantów - mówiła Monika Kobierska - biolog i technik farmaceutyczny. - Mamy kremy, balsamy do ciała, sole do kąpieli, maści nagietkowe i rumiankowe, mydła czy olejki. Kobiety bardzo często wybierają masło do ciała i do twarzy z maceratem z marchewki, które regeneruje skórę zwłaszcza po opalaniu. Zimą chroni skórkę przed mrozem. Zainteresowaniem cieszy się krem śliwkowy do cery trądzikowej. 

Jedną z atrakcji jarmarku pszczelego, która przyciągnęła sporą widownię była "kradzież miodu". Kancelaria Komesa Mikołaja Bronisza przygotowała inscenizację, przenoszącą nas kilka wieków wstecz, w której zuchwały złodziejaszek wspina się na drzewo i wykrada drogocenny miód. Zostaje przyłapany przez strażników i przekazany w ręce władzy, która wymierza mu surową karę. 

8 sierpnia w Polsce corocznie obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół. To doskonały moment, by docenić rolę, jaką te owady pełnią w naszym ekosystemie, a także ocenić zagrożenia, z którymi muszą się mierzyć. Nie zawsze są one bowiem należycie traktowane przez człowieka. W mediach coraz częściej pojawiają się informacje o masowym truciu tych stworzeń.

Choć pszczoły osiągają niewielkie rozmiary, to mają ogromne znaczenie dla środowiska. Odpowiadają one za zapylanie 70 proc. gatunków roślin, które zapewniają aż 90 proc. pożywienia. Dlatego tak ważna jest dbałość o ich populację. Niedostateczna liczba tych owadów w przyrodzie może bowiem doprowadzić do wielkich szkód, w tym do między innymi znacznie mniej wydajnego rolnictwa.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ