Technikum, szkoła zawodowa czy liceum?

2019-09-11 12:00:00 Jan Magnuszewski

Kończący szkołę podstawową stają przed pierwszymi poważniejszymi decyzjami w swoim życiu. Już w wieku 16 lat muszą zdecydować, jaką szkołę średnią wybrać. Zarówno licea, jak i zawodówki oraz technika mają swoje plusy i minusy. Kandydaci powinni poznać je na wylot, zanim coś postanowią.

fot. pexels
fot. pexels

Liceum Ogólnokształcące

To idealna propozycja dla wszystkich, którzy lubią się dużo uczyć, cenią wiedzę z wielu dziedzin i poważnie myślą o studiach na wyższej uczelni. Jednak każdy kandydat powinien być świadomy tego, że trzeba mieć dobre wyniki z egzaminu po ósmej klasie oraz dobre oceny na świadectwie. Nauka w liceum trwa trzy lata, a oferta każdej szkoły jest bogata. Do wyboru jest zawsze kilka różnych profili. Plusem jest to, że w klasie maturalnej odpadają uczniom przedmioty, które nie są zgodne z profilem klasy np. humanistyczne kończą edukację z fizyki oraz chemii w drugim roku. Liceum świetnie przygotowuje uczniów do zdania matury, która jest przepustką na studia. Liceum ze studiami zawsze powinno iść w parze, bo bez studiów raczej nie da dobrych widoków na przyszłość.  Nie ma jednak róży bez kolców. Minusem liceum jest to, że nie uczy ono zawodu, tylko teorii.

Technikum

Technika to szkoły dla wszystkich, których interesuje konkretny zawód i chcą się go kompleksowo nauczyć. Przez cztery lata uczniowie uczą się zarówno przedmiotów zawodowych, ale też ogólnych, które obowiązują na egzaminie dojrzałości. Oprócz matury trzeba się też liczyć, że każdy musi przystąpić do egzaminu zawodowego. Po skończeniu technikum można pójść na studia albo rozpocząć pracę. Takie szkoły nieprzerwanie cieszą się powodzeniem wśród kandydatów. Absolwenci mogą dalej kształcić się na uczelniach, które zapewnią im jeszcze bardziej specjalistyczną wiedzę. Tak dobrze wykwalifikowani pracownicy są w stanie bez problemu przebierać w ofertach pracy. Minusem technikum może być to, że ewentualnie trudno zmienić wtedy kierunek kariery niż po liceum oraz trwa dłużej.

Zasadnicza szkoła zawodowa

Wszyscy, którzy szybko chcą rozpocząć karierę i wiedzą, co chcą robić, powinni wybrać zawodową szkołę zawodową. Nauka trwa tam trzy lata. Nauczyciele stawiają bardziej na praktykę, a wiele można dowiedzieć się podczas praktyk w zakładach, firmach i centrach kształcenia praktycznego. To wszystko przygotowuje do egzaminu w trzeciej klasie, który potwierdzi kwalifikacje zawodowe. Wadą jest to samo, co w przypadku technikum – ciężko się przekwalifikować oraz nie ma się wiedzy ogólnej.

 

 

Przeglądaj zasoby calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ