Społeczne

Takie zabiegi serca przeprowadza w regionie tylko kaliski szpital! Jest to naprawienie serca przez "dziurkę od klucza" [wideo]

2019-12-13 12:30:00 BK

Kaliski "Okrąglak" jako jedyny w regionie przeprowadza nowatorskie zbiegi walwuloplastyki balonowej zastawki aortalnej. Pozwalają one w sposób bezinwazyjny zniwelować zwężenie zastawki, które powoduje nie tylko dolegliwości, ale również może stanowić zagrożenia dla życia. Do tej pory z powodzeniem przeprowadzonych zostało 7 takich zabiegów. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Od września br. w kaliskiej pracowni hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny wykonywane są nowatorskie zbiegi walwuloplastyki balonowej zastawki aortalnej. - Są to zabiegi w naszym szpitalu innowacyjne. Tego typu zabiegi wykonywane są przeważnie w ośrodkach, gdzie są oddziały kardiochirurgiczne. U nas takiego oddziału nie ma - mówi Radosław Kołaciński, dyrektor kaliskiego szpitala. - Została nawiązana współpraca z Polsko-Amerykańskimi Klinikami Serca z Bielsko-Białej. Dr kardiochirurg Wojciech Domaradzki oraz dr Marcin Dębiński przyjeżdżają do kaliskiej pracowni hemodynamiki, gdzie wraz z dr Janem Peruką wykonują wspomniane zabiegi.

Jak zaznacza dyrektor szpitala zabieg ten jest naprawianiem serca "przez dziurkę od klucza". - Są to zabiegi przezskórne, które nie wymagają uszkodzenia ciała - dodaje.

Problem zwężenia zastawki aortalnej dotyczy głównie osób w podeszłym wieku. - Obecnie mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem. Ludzie dzięki poprawie jakości służby zdrowia żyją coraz dłużej i często spotykamy się z wadami nabytymi, a na pierwszym miejscu jest stenoza aortalna. Do tej pory było to leczenie operacyjne polegające na otwarciu klatki piersiowej. Wada ta dotyczy chorych, które oprócz wady kardiologicznej mają również inne schorzenia. Ryzyko przeprowadzenia takiego zabiegu było zbyt duże - wyjaśnia kierownik oddziału kardiologicznego dr Paweł Czaja. - Zostały rozwinięte nowoczesne metody leczenia nieinwazyjnego, przezskórnego jakim jest zbieg walwuloplastyki balonowej zastawki aortalnej. Polega na wprowadzeniu specjalnego balonu z nakłucia przez pachwinę tętnicę udową w pachwinie. Jest wprowadzany w miejsce zwężonej zastawki i po rozprężeniu taki balon poszerza zastawkę. Powoduje poprawę przepływu krwi z serca do innych narządów. Powoduje zlikwidowanie dokuczliwych objawów.

Stenoza to nie tylko dokuczliwe objawy takie jak bóle w klatce czy mniejsza wydolność, ale również realne zagrożenie życia. Zabieg ten często jest ratunkiem dla pacjentów. Pozwala też na odroczenie klasycznego zabiegu. W kaliskim szpitalu przeprowadzonych zostało już 7 takich zabiegów u osób starszych. - Pacjenci są pod kontrolą, żyją i czuja się dobrze. U większości zaobserwowaliśmy poprawę parametrów hemodynamicznych - mówi dr Paweł Czaja.

Zabieg trwa od 30 do 40 minut. Na drugi dzień pacjent już może wrócić do domu.

Jak wygląda taki zabieg i na czym polega? Zobaczcie wideo.

- zastępca kierownika oddziału kardiologicznego dr Marek Zieliński

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować