Społeczne

Taki skarb można znaleźć w lesie i stać się jego właścicielem

2021-02-22 15:30:00 Nadleśnictwo Kalisz

Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne, warto jednak przy poszukiwaniu poroża zachować zdrowy rozsądek, tak by nie zaszkodzić dzikim zwierzętom.

Nadleśnictwo Kalisz
Nadleśnictwo Kalisz

Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt.

Od 23 lutego, Lasy Państwowe przeprowadzić bedą akcję kontrolno-prewencyjną, która ma zapobiegać nieetycznym przypadkom zbierania poroża, połączonego z płoszeniem zwierzyny leśnej.

Na przełomie lutego i marca w lesie pojawiają się miłośnicy zbierania "zrzutów czyli poroża.

Zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate – sarny, łosie i jelenie. Te ostatnie pozbywają się poroża właśnie na przełomie lutego i marca.To gratka dla poszukiwaczy. Wielu zbiera je do własnych kolekcji, niektórzy na sprzedaż. Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a za największe okazy płaci się dwu-, trzykrotnie więcej.

Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.

Niestety cześć osób w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Celowo tropiąc chmary jeleni, zmusza je do ciągłego przemieszczania się. Gruba pokrywa śnieżna, mróz i bardzo ograniczony dostęp do pożywienia to wystarczająco duże trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo. Najprawdopodobniej chciwość zbieraczy była przyczyną ostatniej tragedii w okolicach Ińska w zachodniopomorskim. Wypłoszona chmara 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i mimo ofiarnej akcji strażaków 15 zwierząt utonęło.

- To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłanności – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowy. Poroże to twardy, kostny twór, który noszą samce krajowych jeleniowatych. Ma rolę reprezentacyjną – pozwala demonstrować siłę i możliwości reprodukcyjne. Bywa orężem do walki z rywalami. Po okresie godów w zasadzie przestaje być potrzebne i jest zrzucane. Pozbywanie się poroża i jego odrastanie to coroczny proces. – Ten przypadek skłonił nas do przyjrzenia się problemowi. W najbliższym czasie Straż Leśna przeprowadzi akcję, którą ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym występkom.

Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) ma charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąc strażników leśnych. Będą patrolować szczególnie te okolice, skąd pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży. Chodzi o egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami. O wsparcie będzie proszona Państwowa Straż Łowiecka i Policja. Celem nieetycznych zbieraczy są przede wszystkim jelenie. Ich krajowa populacja od kilku lat przekracza 200 tys. osobników i jest być może najliczniejsza w historii. Zwierzęta posiadają okazałe poroże – jedna tyka może ważyć nawet 5 kg.

Kaliscy leśnicy zauważają, że w minionych latach niespotkali się z nieetycznymi zbieraczami poroża. Mamy nadzieję, że tak pozostanie. Jak podkreślają może to wynikać z faktu, iż poszukiwanie zrzutów w powiecie kaliskim nie jest bardzo popularne. Tutejsze jelenie nie są tak "mocne" jak populacje tego gatunku choćby na pomorzu, gdzie niestety coraz częściej słychać o celowym płoszeniu zwierząt i zorganizowanych nawet kilkunastoosobowych grupach przeczesujących lasy, celem zebrania jak największej ilości cennego poroża.

W trudnych, zimowych warunkach, zwierzęta gromadzą się w duże stada. Tropienie takich chmar na śniegu zwiększa szanse znalezienia zrzutów. Jednak ciągłe nękanie takich stad nie tylko osłabia i stwarza zagrożenie dla zwierząt. To również potencjalne zagrożenie dla kierowców. Nietrudno o wypadek, gdy na śliską drogę wypadają zwierzęta, spłoszone przez zbieraczy poroży. 

 Zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. m.in. nie powinni zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości. Warto przestrzegać zasad etycznych w czasie poszukiwania.

W trakcie poszukiwań nie wolno:

-płoszyć zwierząt,

-zmuszając ich do biegu, licząc, że podczas ucieczki odpadnie stare poroże;
-należy także unikać ostoi zwierzyny i innych terenów objętych ochroną;

Znalezione zrzuty poroża stają się własnością znalazcy.

„Tyka” - to pojedyncze poroże. Bardzo trudno znaleźć drugie „do pary" gdyż jelenie rzadko gubią je w jednym miejscu. Mimo że w polskich lasach cały czas przybywa zwierzyny, to znalezienie poroża wcale nie takie łatwe -dodają kaliscy leśnicy.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować