Kultura

Tak wyglądało średniowieczne wesele i potyczki rycerskie konne. Za nami Biesiada Piastowska na Zawodziu [dużo zdjęć]

2019-09-14 18:30:00 BK

Kaliszanie i turyści na jeden dzień przenieśli się do średniowiecza! W sobotę, w Rezerwacie Archeologicznym Zawodzie odbyła się po raz 20. Biesiada Piastowska. Tym razem motywem przewodnim było wesele rycerskie.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Zawodzie znów ożyło a to za sprawą Biesiady Piastowskiej tradycyjnie wieńczącej wakacje. Na imprezie oprócz tytułowej inscenizacji fragmentu rycerskiego wesela z oprawą lektorską i tradycyjnych już pojedynków odbyły się się, po raz pierwszy w Kaliszu, pokazy konnych wojowników, które zaprezentowała drużyna konna Pancerna X. Ponadto, można zapoznać się ze średniowieczną kuchnią, kowalskim rzemiosłem, prasą drukarską i kaligrafią, a także postrzelać z łuku i zobaczyć z bliska drapieżne ptaki.

Nie zabrakło atrakcji dla młodszych uczestników, były m.in. przejażdżki na kucykach czy konkurs rysunkowy. Imprezę uwieńczył koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Liarman. Grupa gra muzykę średniowieczną i renesansową. Artyści korzystają z instrumentów dawnych i ludowych między innymi liry korbowej własnej konstrukcji.

Susana Raso- (Galicia) mezzopran, altówka/viola, bandurria, pandeireta/tamburyn galicyjski.

Lidia Małyszek - (Gdańsk) flety proste barokowe sopranowy i altowy/soprano and alto recorder, flet poprzeczny

Łukasz Gaszler- (Częstochowa) gitara/guitar, lira korbowa/hurdy-gurdy, kompozycja i opracowanie muzyczne.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ