Polityka

Szymon Hołownia w Kaliszu o kolei dużych prędkości i wyborach - "Od kilku miesięcy widzę, że coś się z ludźmi dzieje"

2022-09-13 16:00:00 BK

13 września założyciel i lider partii Polska 2050 Szymon Hołownia przyjechał do Kalisza by porozmawiać z rodzinami z pieczy zastępczej a także mieszkańcami miasta. - Widzę poruszenie w ludziach. Wyszli z politycznego letargu. To będą najważniejsze wybory od 30 lat - mówił Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia, przewodniczący Polski 2050/fot. BK
Szymon Hołownia, przewodniczący Polski 2050/fot. BK

Mobilna konwencja partii Polska 2050 zawitała 13 września na kaliskich plantach. Towarzyszyło jej mobilne studio, w którym przeprowadzane są rozmowy z przedstawicielami Polski 2050. 

W Kaliszu gościł lider partii Szymon Hołownia, który spotkał się z rodzinami z pieczy zastępczej oraz mieszkańcami. Na spotkaniu obecni byli również radni Klubu Polska 2050 Kalisz.

- Kalisz jest ostatnim przystaniem na tym etapie naszej trasy. Wczoraj byłem w województwie łódzkim, w Sieradzu, odwiedziłem pobliskie Błaszki, gdzie rozmawialiśmy o problemie jaki dobrze znamy - budowie kolei dużych prędkości, która jest robiona zupełnie bez związku i porozumienia ani z rozumem, ani  z mieszkańcami i ich potrzebami. Dzisiaj rano odwiedziliśmy Poznań a teraz Kalisz. Tu spotkałem się z rodzinami prowadzącymi rodzinne domy dziecka, mającymi dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej. Rodzina właśnie jest hasłem kolejnego przystanku naszej konwencji. O tym chcemy rozmawiać i położyć nacisk na to by do 2030 roku nie było domów dziecka. Wiemy jak to zrobić i mamy na to plan - mówił Szymon Hołownia. - Barbara Oliwiecka podejmuje kroki w tym zakresie, żeby rodziny zastępcze prowadzące rodzinne domy dziecka nie musiały prosić, tylko żeby miały jasno określone finansowanie, które połączone jest z rosnącą płacą minimalną, tak żeby te waloryzacje odbywały się z automatu. Wierzę, że nie tylko w Kaliszu ale w Polsce tego dokonamy.

W rozmowie z mediami skomentował obecną sytuację polityczną, gospodarczą a także planowaną inwestycję, o której obecnie jest głośno - budowę kolei dużych prędkości na terenie m.in. Kalisza. Na spotkaniu pojawili się też mieszkańcy Rypinka, którzy nie zgadzają się na realizację budowy na terenie ich domów.

- Rządzący mają dzisiaj taki pomysł, a jutro usiądą sobie i palcem wykreślą sobie cos co wyburzy kolejne domy. Oni się tak za to biorą. Moja robocza hipoteza jest taka, że oni budują nie tylko po to, żeby zbudować, tylko żeby mieć limuzyny, pieniądze, zarządy, żeby mieszać, nachapać się wydoić państwo. To co robią przez wykreślanie kolejnych linii, obniża już dziś cenę waszych nieruchomości. Jeżeli dla nich to nie jest realny projekt, to dla Was jest to realna strata. Ciężko teraz sprzedać dom, przez który pójdą tory - mówił Szymon Hołownia. - Jeżeli oni rzeczywiście chcą to zbudować to jest to idiotyzm od początku do końca. Chcą budować wielkie lotnisko w przypadku głębokiego kryzysu i zapaści branży lotniczej. Budować wielkie lotnisko w sytuacji kiedy inne lotniska będą miały problem z zapewnieniem ruchu. Ta inwestycja jest niezwykle niebezpieczna ponieważ drenuje ogromne ilości państwowych pieniędzy, zagraża domom, a także osiedlom, gospodarstwom, ogrodom.

Lider partii opowiedział o koalicyjnych planach. Czy trwają już rozmowy z innymi ugrupowaniami? 

- Wychodzimy z bardzo prostego założenia. Decyzje w sprawie taktyki wyborczej będziemy podejmować wtedy, jak będziemy wiedzieć kiedy są wybory, jak będziemy wiedzieć ile PiS ma w sondażach i jak wygląda sytuacja na politycznym rynku. Celem jest maksymalizacja szans na zwycięstwo. Nas nie interesuje bycie w opozycji. Wiemy, że będzie trzeba się blokować, trzeba będzie zawierać taktyczne sojusze. Nie jesteśmy tak głupi jak niektórzy oceniają, wiemy, że tylko zwycięstwo pozwoli nam na realizację naszych celów i programu - komentuje Szymon Hołownia. - Trwają miękkie rozmowy, nie ma żadnych decyzji. Wyobrażam sobie jakiś rodzaj współpracy z Kosiniakiem-Kamyszem, na pewno nie z Gowinem. Tu nasze drogi się nie połączą. 

Szymon Hołownia zapowiada, że w przypadku zmiany ordynacji wyborczej przez prezesa PiS, odpowiedź będzie radykalna.

- Jeżeli Kaczyński zdecyduje się na zmianę ordynacji to wszystkie opcje są na stole. Od jednej po wszystkie możliwe listy. Jeżeli Kaczyński odważy się kombinować przy ustroju i zmieniać ordynację, to może być pewien, że my się poukładamy w taki sposób, że sam dostanie w swoją głowę polityczną tymi zmianami. Doprowadzimy do tego, że ta zmiana go upokorzy i przegra z jeszcze większym hukiem - mówił lider partii Polska 2050.

Jakie są obecnie nastroje mieszkańców poszczególnych miast według lidera partii?

- Od kilku miesięcy widzę, że coś się z ludźmi dzieje. Mam wrażenie, że jest to sytuacja, do której porównuje jak się na Twoim osiedlu dom pali. Ludzie wychodzą na zewnątrz i zaczynają szukać jakiegoś sposobu wpłynięcia na rzeczywistość. Nie wiedzą co zrobić, czy zadzwonić po straż, czy gasić. Jest niepokój, co będzie jeżeli mój dom zacznie się palić? Widzę wzmożenie, że ludzie wyszli z foteli, w które klasa polityczna wbijała ich od lat. Widzę poruszenie w ludziach. Wyszli z politycznego letargu. To będą najważniejsze wybory od 30 lat - mówił Szymon Hołownia.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować