Zdrowie

Szkoły z powiatu kaliskiego w ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka

2020-01-25 09:00:00 Starostwo Powiatowe

Prawie 510 uczniów z dwóch szkół średnich z naszego terenu przystąpiło do ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka są to Zespół Szkół Nr1 w Liskowie oraz Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku, którego organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Przedsięwzięcie w powiecie kaliskim koordynuje Starostwo Powiatowe.

fot. Starostwo Powiatowe
fot. Starostwo Powiatowe

W roku szkolnym 2018/2019 udział w programie wzięło 176 jednostek samorządu terytorialnego – miast i powiatów w Polsce. W ramach programu realizowane były zajęcia na temat czerniaka i metod jego skutecznej profilaktyki w klasach siódmych i ósmych szkoły podstawowej, trzecich gimnazjum oraz szkołach ponadgimnazjalnych według materiałów opracowanych przez Akademię Czerniaka. Do 1 marca 2019 roku zostało zrealizowanych 6 022 zajęć lekcyjnych, w których udział wzięło 109 548 uczniów. Ponadto nauczyciele zadeklarowali, iż do końca roku szkolnego 2018/2019 kolejnych 130 738 uczniów zostanie przeszkolonych na temat czerniaka i metod jego skutecznej profilaktyki w ramach 10 358 zajęć lekcyjnych. Sumując powyższe liczby, daje nam to 240 286 bardziej świadomych młodych Polek i Polaków.

Ponadto w ramach realizacji programu samorządy oraz podległe im jednostki organizacyjne publikowały na swoich stronach internetowych oraz w prowadzonych kanałach społecznościowych ulotki, plakaty oraz sześć krótkich filmów prezentujących „czerniakowe abecadło" z udziałem Pana Andrzeja Dudy – Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2016 roku w Polsce zarejestrowano ponad 3600 nowych zachorowań na czerniaka skóry (C43) – 1971 wśród kobiet oraz 1695 wśród mężczyzn. Jak wskazują dane epidemiologiczne to ponad dziesięć razy więcej niż w latach 1980 - 2015. Ze statystyk wynika również, że rocznie w Polsce na czerniaka umiera 1400 osób.

Celem projektu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat czerniaka, czynników ryzyka oraz metod skutecznej profilaktyki nowotworowej. Jego realizację obejmuje przeprowadzenie - w każdej ze szkół - godzinnej prelekcji multimedialnej na temat choroby.

Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, a raport z jego wykonania zostanie przekazany do Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Kancelarii Prezydenta RP.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ