Zdrowie

Szkoły z powiatu kaliskiego w ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka

2020-01-25 09:00:00 Starostwo Powiatowe

Prawie 510 uczniów z dwóch szkół średnich z naszego terenu przystąpiło do ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka są to Zespół Szkół Nr1 w Liskowie oraz Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku, którego organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Przedsięwzięcie w powiecie kaliskim koordynuje Starostwo Powiatowe.

fot. Starostwo Powiatowe
fot. Starostwo Powiatowe

W roku szkolnym 2018/2019 udział w programie wzięło 176 jednostek samorządu terytorialnego – miast i powiatów w Polsce. W ramach programu realizowane były zajęcia na temat czerniaka i metod jego skutecznej profilaktyki w klasach siódmych i ósmych szkoły podstawowej, trzecich gimnazjum oraz szkołach ponadgimnazjalnych według materiałów opracowanych przez Akademię Czerniaka. Do 1 marca 2019 roku zostało zrealizowanych 6 022 zajęć lekcyjnych, w których udział wzięło 109 548 uczniów. Ponadto nauczyciele zadeklarowali, iż do końca roku szkolnego 2018/2019 kolejnych 130 738 uczniów zostanie przeszkolonych na temat czerniaka i metod jego skutecznej profilaktyki w ramach 10 358 zajęć lekcyjnych. Sumując powyższe liczby, daje nam to 240 286 bardziej świadomych młodych Polek i Polaków.

Ponadto w ramach realizacji programu samorządy oraz podległe im jednostki organizacyjne publikowały na swoich stronach internetowych oraz w prowadzonych kanałach społecznościowych ulotki, plakaty oraz sześć krótkich filmów prezentujących „czerniakowe abecadło" z udziałem Pana Andrzeja Dudy – Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2016 roku w Polsce zarejestrowano ponad 3600 nowych zachorowań na czerniaka skóry (C43) – 1971 wśród kobiet oraz 1695 wśród mężczyzn. Jak wskazują dane epidemiologiczne to ponad dziesięć razy więcej niż w latach 1980 - 2015. Ze statystyk wynika również, że rocznie w Polsce na czerniaka umiera 1400 osób.

Celem projektu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat czerniaka, czynników ryzyka oraz metod skutecznej profilaktyki nowotworowej. Jego realizację obejmuje przeprowadzenie - w każdej ze szkół - godzinnej prelekcji multimedialnej na temat choroby.

Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, a raport z jego wykonania zostanie przekazany do Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Kancelarii Prezydenta RP.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ