Społeczne

Szklarnia przy Zespole Szkół w Opatówku oddana do użytku!

2022-01-14 15:00:00 IB

W Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku została oddana do użytku szklarnia dydaktyczna na potrzeby kształcenia zawodowego. Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali m.in. starosta Krzysztof Nosal oraz wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

fot. MW
fot. MW

- Wyposażenie zostało ściągnięte z Holandii i Włoch. Większość kwoty, która została wydana została przeznaczona na to wyposażenie. Budowa trwała około roku, w związku z sytuacją pandemiczną wszystko się trochę przeciągnęło. Warsztat mechaniczny, który został oddany do użytku dwa lata temu i ta szklarnia pozwala nam na to, abyśmy mogli spokojnie patrzeć w przyszłość. Jesteśmy u siebie na miejscu i nie musimy wysyłać naszych uczniów gdzieś indziej. Mamy nadzieję, że dzięki temu nabór do szkoły również wzrośnie – powiedział dyrektor szkoły Marek Janiak.

W ramach przedsięwzięcia wybudowano szklarnię dydaktyczną jednokondygnacyjną o powierzchni około 800 m². Konstrukcję ścian zewnętrznych stanowią słupy stalowe i szkło hartowane typu Float 4mm wraz z aluminiowymi szprosami.

- Na szeroko rozumianej ziemi kaliskiej, czyli powiat kaliski, pleszewski i ostrowski, mamy więcej obiektów szklarniowych niż w całej Federacji Rosyjskiej, a nasze pomidory są spożywane praktycznie w całej Europie. Na nasze targi przyjeżdżają zawsze firmy z całego świata, które zaopatrują ogrodnictwo, a tutaj mamy do czynienia z jednym z największych skupisk szklarni na świecie – dodał starosta kaliski Krzysztof Nosal.

- Bardzo się cieszę, że w możemy otworzyć tę szklarnię. Ważne, że są takie obiekty gdzie młodzież może odbywać praktyczną naukę. Trzeba stwarzać im dobre warunki po to, aby mogli się rozwijać i aby mogła rozwijać się szkoła. Myślę, że jest to najlepsze miejsce dla tego rodzaju obiektu, którego budowa została sfinansowana ze środków unijnych – mówi wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Roboty budowlane wraz z montażem wyposażenia zrealizowała firma PPSG Technologie Szklarniowe Sp. z o. o. z Piotrowa. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 3 140 263,79 zł, z czego część kwoty, 1 957 128,55 zł, pokryło dofinansowanie z EFRR w ramach WRPO 2014+.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ