Społeczne

Szklarnia przy Zespole Szkół w Opatówku oddana do użytku!

2022-01-14 15:00:00 IB

W Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku została oddana do użytku szklarnia dydaktyczna na potrzeby kształcenia zawodowego. Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali m.in. starosta Krzysztof Nosal oraz wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

fot. MW
fot. MW

- Wyposażenie zostało ściągnięte z Holandii i Włoch. Większość kwoty, która została wydana została przeznaczona na to wyposażenie. Budowa trwała około roku, w związku z sytuacją pandemiczną wszystko się trochę przeciągnęło. Warsztat mechaniczny, który został oddany do użytku dwa lata temu i ta szklarnia pozwala nam na to, abyśmy mogli spokojnie patrzeć w przyszłość. Jesteśmy u siebie na miejscu i nie musimy wysyłać naszych uczniów gdzieś indziej. Mamy nadzieję, że dzięki temu nabór do szkoły również wzrośnie – powiedział dyrektor szkoły Marek Janiak.

W ramach przedsięwzięcia wybudowano szklarnię dydaktyczną jednokondygnacyjną o powierzchni około 800 m². Konstrukcję ścian zewnętrznych stanowią słupy stalowe i szkło hartowane typu Float 4mm wraz z aluminiowymi szprosami.

- Na szeroko rozumianej ziemi kaliskiej, czyli powiat kaliski, pleszewski i ostrowski, mamy więcej obiektów szklarniowych niż w całej Federacji Rosyjskiej, a nasze pomidory są spożywane praktycznie w całej Europie. Na nasze targi przyjeżdżają zawsze firmy z całego świata, które zaopatrują ogrodnictwo, a tutaj mamy do czynienia z jednym z największych skupisk szklarni na świecie – dodał starosta kaliski Krzysztof Nosal.

- Bardzo się cieszę, że w możemy otworzyć tę szklarnię. Ważne, że są takie obiekty gdzie młodzież może odbywać praktyczną naukę. Trzeba stwarzać im dobre warunki po to, aby mogli się rozwijać i aby mogła rozwijać się szkoła. Myślę, że jest to najlepsze miejsce dla tego rodzaju obiektu, którego budowa została sfinansowana ze środków unijnych – mówi wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Roboty budowlane wraz z montażem wyposażenia zrealizowała firma PPSG Technologie Szklarniowe Sp. z o. o. z Piotrowa. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 3 140 263,79 zł, z czego część kwoty, 1 957 128,55 zł, pokryło dofinansowanie z EFRR w ramach WRPO 2014+.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować