Zdrowie

Szczepienia w aptekach i zakładach pracy - rząd ogłosił zmiany w programie szczepień

2021-03-30 18:00:00 red.

Większa liczba punktów szczepień, poszerzenie kadry kwalifikującej i wykonującej szczepienia, a przede wszystkim więcej szczepionek - Premier Mateusz Morawiecki oraz Szef KPRM Michał Dworczyk przedstawili dziś zmiany jakie wprowadzone zostaną w sposobie przeprowadzania szczepień i harmonogramie szczepień. 

fot. Szpital Kalisz
fot. Szpital Kalisz

- Podjęliśmy decyzję co do poszerzenia zakresu i miejsc, w których przeprowadzane będą szczepienia. Postawiłem cel przed panami ministrami, żeby miesięcznie można było wykonywać szczepienia w liczbie co najmniej 10 milionów - tłumaczył Morawiecki.

Aby usprawnić program szczepień, dokonano zmian w regulacjach dot. przyjmowania preparatów. Oprócz szpitali i przychodni POZ, w II kwartale szczepienia będą mogły być wykonywane także w aptekach, miejscach pracy czy punktach drive thru. 

- W każdym powiecie, w którym jest szpital, bo jest część powiatów, gdzie nie ma szpitala, będzie jeden szpital tradycyjny, który będzie realizował szczepienia. Również w każdym powiecie będzie istniał jeden punkt prowadzony przez samorząd - tłumaczył Dworczyk. 

Nowością jest także to, że nie tylko lekarze i pielęgniarki będą wykonywać szczepienia.

- Wprowadzamy, mogą tak powiedzieć niektórzy, rewolucyjną możliwość. Do tej pory mogły szczepić wyłącznie podmioty prowadzące działalność leczniczą, w drugim kwartale uruchomimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych, dla pojedynczych pielęgniarek - opisał Dworczyk.

Więcej punktów szczepień

Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), szpitalach rezerwowych i węzłowych. Z myślą o pacjentach leżących uruchomiliśmy także wyjazdowe zespoły szczepiące. W II kwartale poszerzamy katalog miejsc, w których można będzie się zaszczepić.

Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w:

 • przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
 • szpitalach rezerwowych,
 • szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital),
 • punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy),
 • punktach drive thru,
 • zakładach pracy,
 • aptekach.

Michał  Dworczyk poinformował także, że 12 kwietnia ruszy rejestracja dla osób z rocznika 1962. Przez kolejne dwa tygodnie będą ruszać rejestracje kolejnych roczników, aż do 1973. 

Rejestracja na szczepienia – jak będzie wyglądać w kwietniu?

– Teraz, chcąc przyspieszyć cały proces wprowadzamy nowelizację Narodowego Programu Szczepień. Wchodzimy w etap szczepień populacyjnych – poinformował Michał Dworczyk. W kwietniu uruchamiamy zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:

 • 12 kwietnia – rocznik 1962,
 • 13 kwietnia – rocznik 1963,
 • 14 kwietnia – rocznik 1964,
 • 15 kwietnia – rocznik 1965,
 • 16 kwietnia – rocznik 1966,
 • 17 kwietnia – rocznik 1967,
 • 19 kwietnia – rocznik 1968,
 • 20 kwietnia – rocznik 1969,
 • 21 kwietnia – rocznik 1970,
 • 22 kwietnia – rocznik 1971,
 • 23 kwietnia – rocznik 1972.

Już teraz zachęcamy wszystkich do zgłaszania się na szczepienia za pośrednictwem formularza. To najszybsza i najprostsza forma zapisów. Tuż przed rozpoczęciem terminu rejestracji Twojej grupy wiekowej, z skontaktuje się z Tobą infolinia.

Skorzystaj z formularza zgłoszeniowego!

Osoby, które nie wypełnią formularza, będą mogły zarejestrować od dnia uruchomienia rejestracji. Do wyboru jest kilka metod zapisów. Można skorzystać z platformy internetowej e-Rejestracja, zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści Szczepimy Się na numer 880 333 333 lub zapisać się – najlepiej telefonicznie – bezpośrednio w punkcie szczepień.

Wszystkich, którzy potrzebują dodatkowych informacji dotyczących rejestracji, zapraszamy na specjalną stronę gov.pl/szczepimysię: zobacz jak zarejestrować się na szczepienie!Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ