Sylwester w Kaliszu bez fajerwerków? Jest petycja do Prezydenta Miasta Kalisza

2018-12-06 08:00:00 BK

30 listopada Barbara Oliwiecka i Piotr Mroziński – radni Koalicji Obywatelskiej, złożyli petycję do prezydenta Krystiana Kinastowskiego o odstąpienie od używania przez miasto głośnych materiałów pirotechnicznych typu fajerwerki.

Hałas, zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, zły wpływ na środowisko – tak uzasadniają petycję Barbara Oliwiecka oraz Piotr Mroziński.

- Fajerwerki to głośna rozrywka zagrażająca zdrowiu ludzi, zwierząt a także źle wpływająca na środowisko. Hałas wystrzałów, nagły huk mogą powodować niepokój u dzieci czy osób starszych, uszkodzenia słuchu, a wywołany w godzinach wieczornych i nocnych zakłócać sen – czytamy w uzasadnieniu.

Huk wywołany przez fajerwerki bardzo negatywnie działa na zwierzęta domowe. Dochodzi do wielu przypadków ucieczek psów. Wiele z nich wpada w histerię, ucieka w popłochu, gubiąc drogę powrotną.

Wybuchy fajerwerków uwalniają do środowiska wiele toksycznych substancji. Po pokazach fajerwerków zwiększa się poziom toksycznych cząsteczek pyłów, stężenie jonów metali, a także cząsteczek dwutlenku azotu (NO2) i siarki (SO2) w powietrzu, a szkodliwy dym utrzymujący się nad miastem współtworzy smog i stanowi zagrożenie dla osób cierpiących na astmę.

Należy nadmienić, że przy obecnej technologii pokazy fajerwerków można zastąpić równie widowiskowymi pokazami laserowymi, video mappingiem czyli wyświetlaniem obrazów czy spektakli świetlnych na budynkach, czy ewentualnie fajerwerkami bezhukowymi. Takie praktyki są stosowne w wielu europejskich miastach, we Włoszech już ponad 800 miast odstąpiło od używania materiałów pirotechnicznych, w Polsce w różnym zakresie:Słupsk, Kraków, Warszawa Praga Północ, Wrocław, Białystok, Poznań.

Coraz więcej osób, również w Kaliszu, mając świadomość zagrożeń i szkodliwości tej kilkuminutowej rozrywki, przystępuje do obywatelskich akcji typu „Nie strzelam w Sylwestra”. Są to bardzo pozytywne inicjatywy, które warto rozwijać. W myśl zasady „chcesz ulepszać świat, zacznij od siebie” to właśnie Miasto powinno kreować i wprowadzać dobre standardy w przestrzeni miejskiej i jak najszybciej odstąpić od organizowania imprez z tradycyjnym, głośnym pokazem pirotechnicznym – czytamy w uzasadnieniu.

Petycja została złożona 30 listopada, podczas II Sesji Rady Miasta Kalisza. Znalazło się pod nią 317 podpisów. Też jesteście za ograniczeniem stosowania fajerwerków?

Link do petycji: TUTAJ

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ