Świńska grypa dotarła do Kalisza!

2013-01-28 11:30:00 e.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kaliszu potwierdziła dziś informację: mamy pierwsze przypadki świńskiej grypy. Zachorowało dwóch mężczyzn w wieku 65 i 32 lat.

E. Brodnicka
E. Brodnicka
Jednym z zarażonych jest 65-letni mężczyzna mieszkaniec naszego miasta, który przebywa obecnie w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc I Gruźlicy W Wolicy k. Kalisza. Pacjent trafił tam z zaburzeniami układu oddechowego i układy krążenia. Obecnie jego stan nie jest ciężki. Drugim zarażonym był 32-latek. Mężczyzna początkowo leczył się w Łodzi, a następnie w Wojewódzkim Szpitalu Matki i Dziecka w Kaliszu, mieszczącym się przy ulicy Toruńskiej. Obecnie przebywa już w domu.
W sobotę w Ostrowie Wielkopolskim zmarła pacjentka przyjęta na oddział z ostrą niewydolnością dróg oddechowym. Lekarze zdecydowali się przewieźć 29-letnią pacjentkę do Poznania, niestety zmarła ona w drodze do szpitala klinicznego. Istnieje podejrzenie, że kobieta była zarażona wirusem AH1N1. Wyniki badań laboratoryjnych znane będą dopiero dziś wieczorem. O sytuacji został poinformowany ostrowski Sanepid, który prowadzi dochodzenie epidemiologiczne.
- Przypadków grypy jest generalnie mniej, choć nadal mamy kolejki w przychodniach. W okresie od 16 do 22 stycznia odnotowaliśmy 1 624 chore na grypę osoby, od 8 do 15 stycznia zaś - 1 751 - informuje Barbara Gogolewska, rzecznik prasowy kaliskiego sanepidu.
Objawy zachorowania na świńską grypę są bardzo podobne do tych, które towarzyszą sezonowej grypie. Warto więc - w przypadku jakichkolwiek podejrzeń - odwiedzić lekarza.
Objawy świńskiej grypy: wysoka gorączka, kaszel, ból gardła, mięśni i głowy, dreszcze, zmęczenie, wymioty i biegunka.
Wirus świńskiej grypy przenosi się drogą kropelkową. Można się nim zarazić przebywając bezpośrednio w otoczeniu chorującej osoby, przez dotykanie przedmiotów, z którymi miała ona kontakt, a następnie potarcie np. swoich ust, nosa, czy oczu. Zalecenie jest częste mycie rąk - szczególnie po kichaniu i kaszleniu. Do mycia można używać również płynów na bazie alkoholu, lub stosować specjalne chusteczki. Według doniesień organizacji zdrowia, wirusem świńskiej grypy możemy zarażać innych dzień przed wystąpieniem objawów oraz tydzień po tym, jak już zachorujemy.
Osoby z grup podwyższonego ryzyka: kobiety w ciąży, małe dzieci, osoby z astmą, chorobami układu krążenia, wątroby, nerek, z problemami neurologicznymi, chorobami metabolicznymi, chorzy na choroby płuc i HIV oraz osoby powyżej 65 roku życia.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować