Społeczne

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Święto Konstytucji - Msza św. w Katedrze Kaliskiej [zdjęcia]

2021-05-03 13:30:00 BK

3 maja w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu odbyły się obchody Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Dziś również obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W ramach obchodów 3 maja, w Kaliskiej Katedrze odbyła się msza święta w intencji ojczyzny celebrowana przez biskupa Damiana Bryla, na której obecne były władze miasta, a także wierni.

- Spotykamy się tutaj, ponieważ chcemy nasze świętowanie oprzeć na Panu Bogu. Spotykamy się na modlitwie, bo jesteśmy głęboko przekonani, że nasz Ojczyzna, nasza społeczność, potrzebuje bożej łaski. Trudny czas i doświadczenie pandemii mocno nam pokazało, że jesteśmy ograniczeni, że nasza kondycja jest krucha, że nie wszystko możemy i jest wiele spraw, które od nas nie zależą - mówił biskup Damian Bryl. - Dzisiaj w kościele świętujemy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Wracamy do ślubowania króla Jana Kazimierza z 1656 roku, który w Katedrze Lwowskiej zwierzał losy naszej Ojczyzny Matce Bożej. 

Biskup Damian Bryl, przypomniał również jak ważne dla Polski było uchwalenie Konstytucji 3 Maja, która była zwłaszcza źródłem nadziei i pokrzepienia. 

Odniósł się również do obecnej sytuacji politycznej, sporów i tarć społecznych - apelując by uszanować przede wszystkim drugiego człowieka i jego godność.

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja mogliśmy wysłuchać online okolicznościowego koncertu orkiestry kameralnej Filharmonii Kaliskiej, na kanałach społecznościowych Miasta Kalisza. 

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski to święto obchodzone w Kościele katolickim w Polsce 3 maja.

Święto zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918. Upamiętnia ono śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej.

Kult Królowej Korony Polskiej upowszechniał się po rozbiorach Polski, szczególnie w środowisku emigracji polskiej we Francji oraz wśród mieszkańców Lwowa i Krakowa, i odegrał wielką rolę w pracy nad budzeniem poczucia i świadomości narodowej. Zaborcy doceniali znaczenie tego kultu i prowadzili walkę z jego propagowaniem, nakazując m.in. usuwanie wezwania „Królowa Korony Polskiej” z Litanii loretańskiej, zwalczając pielgrzymki do Częstochowy, usuwając z bibliotek publikacje o Królowej Korony Polskiej i ścigając procesami posiadanie i rozpowszechnianie kopii obrazu jasnogórskiego.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości biskupi polscy zaproponowali papieżowi ustanowienie święta Maryi Królowej Polski 3 maja, tak aby podkreślić związek tego święta z pierwszą polską konstytucją uchwaloną 3 maja 1791 przez Sejm Czteroletni. Konstytucja wypełniła w swoich założeniach część ślubowań Jana Kazimierza – król zobowiązywał się uroczyście wziąć pod opiekę lud polski i zaprowadzić sprawiedliwość.

Na wniosek biskupów polskich Święta Kongregacja Obrzędów przeniosła w 1924 obchody tego święta na 3 maja. W 1925 roku rozciągnięto je na wszystkie polskie diecezje, tym samym połączono świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święta Królowej Korony Polskiej.

Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791), ustanowione w 1919 i ponownie w 1990. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować