Społeczne

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Święto Konstytucji - Msza św. w Katedrze Kaliskiej [zdjęcia]

2021-05-03 13:30:00 BK

3 maja w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu odbyły się obchody Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Dziś również obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W ramach obchodów 3 maja, w Kaliskiej Katedrze odbyła się msza święta w intencji ojczyzny celebrowana przez biskupa Damiana Bryla, na której obecne były władze miasta, a także wierni.

- Spotykamy się tutaj, ponieważ chcemy nasze świętowanie oprzeć na Panu Bogu. Spotykamy się na modlitwie, bo jesteśmy głęboko przekonani, że nasz Ojczyzna, nasza społeczność, potrzebuje bożej łaski. Trudny czas i doświadczenie pandemii mocno nam pokazało, że jesteśmy ograniczeni, że nasza kondycja jest krucha, że nie wszystko możemy i jest wiele spraw, które od nas nie zależą - mówił biskup Damian Bryl. - Dzisiaj w kościele świętujemy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Wracamy do ślubowania króla Jana Kazimierza z 1656 roku, który w Katedrze Lwowskiej zwierzał losy naszej Ojczyzny Matce Bożej. 

Biskup Damian Bryl, przypomniał również jak ważne dla Polski było uchwalenie Konstytucji 3 Maja, która była zwłaszcza źródłem nadziei i pokrzepienia. 

Odniósł się również do obecnej sytuacji politycznej, sporów i tarć społecznych - apelując by uszanować przede wszystkim drugiego człowieka i jego godność.

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja mogliśmy wysłuchać online okolicznościowego koncertu orkiestry kameralnej Filharmonii Kaliskiej, na kanałach społecznościowych Miasta Kalisza. 

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski to święto obchodzone w Kościele katolickim w Polsce 3 maja.

Święto zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918. Upamiętnia ono śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej.

Kult Królowej Korony Polskiej upowszechniał się po rozbiorach Polski, szczególnie w środowisku emigracji polskiej we Francji oraz wśród mieszkańców Lwowa i Krakowa, i odegrał wielką rolę w pracy nad budzeniem poczucia i świadomości narodowej. Zaborcy doceniali znaczenie tego kultu i prowadzili walkę z jego propagowaniem, nakazując m.in. usuwanie wezwania „Królowa Korony Polskiej” z Litanii loretańskiej, zwalczając pielgrzymki do Częstochowy, usuwając z bibliotek publikacje o Królowej Korony Polskiej i ścigając procesami posiadanie i rozpowszechnianie kopii obrazu jasnogórskiego.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości biskupi polscy zaproponowali papieżowi ustanowienie święta Maryi Królowej Polski 3 maja, tak aby podkreślić związek tego święta z pierwszą polską konstytucją uchwaloną 3 maja 1791 przez Sejm Czteroletni. Konstytucja wypełniła w swoich założeniach część ślubowań Jana Kazimierza – król zobowiązywał się uroczyście wziąć pod opiekę lud polski i zaprowadzić sprawiedliwość.

Na wniosek biskupów polskich Święta Kongregacja Obrzędów przeniosła w 1924 obchody tego święta na 3 maja. W 1925 roku rozciągnięto je na wszystkie polskie diecezje, tym samym połączono świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święta Królowej Korony Polskiej.

Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791), ustanowione w 1919 i ponownie w 1990. 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ