Świetny finisz Amelii. Kaliska chodziarka wicemistrzynią Polski

Amelia Błażejewska została halową wicemistrzynią Polski do lat 18 w chodzie sportowym. Srebrny krążek lekkoatletka UKS 12 Kalisz wywalczyła podczas zawodów rozegranych w miniony weekend w Toruniu.

Chód sportowy był najsilniej obsadzoną konkurencją podczas Halowych Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Lekkiej Atletyce, które od piątku do soboty rozgrywane były w Toruniu. Broniąca mistrzowskiego tytułu w kategorii juniorek młodszych Amelia Błażejewska do faworytek nie należała. Wyższe notowania miała Magdalena Żelazna. Reprezentantka AZS-AWF Gorzów nie zawiodła i zgodnie z oczekiwaniami sięgnęła po złoty medal w chodzie na 3 km. Amelia była bez wątpienia w gronie kilku pretendentek do pozostałych miejsc na podium. Jednak by cieszyć się z medalu musiała stoczyć zaciętą walkę, bo najpoważniejsze rywalki nie odpuszczały do ostatniego metra. Narzuciły mocne tempo, ale to podopieczna Pawła Wiśniewskiego - dzięki świetnemu finiszowi - jako druga zameldowała się na mecie.  Reprezentantka UKS 12 Kalisz zakończyła rywalizację ze srebrnym medalem i nową  „życiówką” lepszą od dotychczasowej aż o 50 sekund (15:07.07).

– Amelka poszła jak profesorka, dokładnie realizując założenia taktyczne. Nie przejęła się, że na początku zmagań konkurentki uciekły jej na około 40 metrów. Szła równo, wszystkie kilometry pokonując w tempie pięciu minut i dwóch sekund – relacjonuje trener Wiśniewski.

W toruńskim czempionacie wystartowało troje chodziarzy z kaliskiej „Dwunastki”. W chodzie na 5 kilometrów juniorów (U20) piąte miejsce zajął Mikołaj Nowostawski. – Niestety, na trzy okrążenia przed metą, będąc na trzeciej pozycji, zaliczył tzw. pit-stop, co uniemożliwiło mu walkę o medal – dodaje szkoleniowiec UKS 12. Rywalizacji na dystansie 5 kilometrów juniorów młodszych (U18) nie ukończył kolejny z jego podopiecznych, Jan Rosiewicz.