Sukces XIX Kaliszobrania

2011-02-20 18:18:20 Łukasz Wolski

Rekordowa liczba osób wzięła udział w pierwszym w 2011 roku spotkaniu w ramach Kaliszobrania – rodzącej się tradycji sobotnich przechadzek po mieście z najstarszą metryką w Polsce. W sobotę, 19 lutego br., zainaugurowano trzeci rok spotkań kaliskich przewodników z mieszkańcami Kalisza i turystami przybywającymi do naszego miasta.

Andrzej Matysiak
Andrzej Matysiak
„Świątynie, które odegrały ważną rolę w historii miasta” – pod takim hasłem około 400 osób spotkało się w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Kaliszobraniu, które 19 lutego rozpoczęło trzeci rok wędrówek po zakątkach naszego miasta. Kaliskie Sanktuarium św. Józefa było pierwszym obiektem, które przygotowali do zwiedzania przewodnicy z kaliskiego Koła Przewodników PTTK.
Historyczny rys historii powstania kościoła, kultu św. Józefa oraz istnienie skarbów sztuki, które można podziwiać w bazylice, przedstawił Prezes Koła Przewodników dr Piotr Sobolewski. Następnie uczestnicy podzielili się na trzy grupy i wraz z przewodnikami bliżej podziwiali świątynię. Oprócz wspomnianego prezesa kaliskich przewodników, swoją wiedzą służyli także Waldemar Pol oraz Stefan Szymczak – zasłużeni dla rozwoju turystyki kaliscy przewodnicy.
Wszyscy chętni do poznawania historii Kalisza, mieli możliwość bliższego poznania świątyni wzniesionej w XIII wieku i jej wielką rozbudowę w 1353 roku dzięki fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii Skotnickiego. Po zawaleniu się w 1783 roku ta ówcześnie gotycka budowla, odbudowana została przez księdza prałata Stanisława Kłossowskiego w 1790 roku już jako późnobarokowa. Z budowlanej katastrofy ocalały jedynie prezbiterium, zakrystia oraz ołtarze przy południowo-wschodniej ścianie – w tym obraz św. Rodziny (w 1770 r. uznany przez prymasa Polski za cudowny). W lewej bocznej nawie zgromadzeni podziwiać mogli późnogotycki poliptyk Mistrza z Gościszowic, gotycką pietę, chrzcielnicę z XIX wieku oraz kopię cudownego obrazu św. Rodziny. Grupy kolejno przechodziły w różne miejsca świątyni – nie mogło zabraknąć wizyty w kaplicy ku czci martyrologii duchowieństwa polskiego w Dachau, która umiejscowiona została w 1970 r. w podziemiach kościoła. Wyjątkiem, dzięki uprzejmości księdza Kustosza prałata dr. Jacka Ploty, uczynionym dla Kaliszobraniaków było otwarcie krypty, gdzie spoczywają doczesne szczątki biskupa kujawsko-pomorskiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego Stanisława Karnkowskiego, ks. Prałata Stanisława Józefa Kłossowskiego oraz biskupa kujawsko-kaliskiego Andrzeja Wołowicza.
Kolejnym etapem sobotniego poznawania miasta był Plac św. Józefa, gdzie, jak mówi dr Piotr Sobolewski: „uczestnicy Kaliszobrania odbyli krótki spacer po placu św. Józefa dowiadując się przy okazji nieco o jego historii i najciekawszych istniejących tu kiedyś obiektach – pałacu arcybiskupim, zastąpionym w XIX w. tzw. pałacem gubernatora i pomnikach – tych, które zdobiły plac onegdaj i stojącym tam dziś monumentem Jana Pawła II”.
Na koniec pierwszego w 2011 roku spotkania, uczestnicy przeszli do kościoła Parafii Wojskowej (p.w. św. Wojciecha i Stanisława), do – za dr. Piotrem Sobolewskim – „pierwszego barokowego kościoła jezuickiego w Polsce”, który wzniesiony został w latach 1587 – 1595 według projektu arch. J.M. Bernardoniego. Wśród najcenniejszych zabytków zwiedzanego obiektu, uczestnicy podziwiać mogli wczesnobarokową ambonę oraz epitafium fundatora – prymasa Stanisława Karnkowskiego.
Kolejne, XX Kaliszobranie odbędzie się 19 marca. Jak zapowiadają kaliscy przewodnicy „W programie spacer ulicą Śródmiejską i wizyta w poreformackim kościele na Rogatce”. Wszystkich chętnych, organizatorzy zapraszają w trzecią sobotę marca, o godz. 15.00 przed Ratusz, skąd rozpocznie się marcowa wędrówka historycznymi zakamarkami Kalisza.
Osobny reportaż, w którym omówiono spotkanie kaliskich przewodników w Sanktuarium (07.02.2011), w czasie którego pokazane zostały skarby bazyliki, ukazał się na portalu Calisia.pl 8 lutego br. „Kaliscy przewodnicy u św. Józefa”:
http://www.calisia.pl/articles/9537-kaliscy-przewodnicy-u-sw-jozefa

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ