Straż Miejska przyjrzy się uczestnikom ruchu. Zarządzenie prezydenta ma zwiększyć bezpieczeństwo

2019-03-14 12:40:00 Iwona Cieślak

Prezydent Miasta Kalisza zlecił Straży Miejskiej zwiększenie nadzoru nad zachowaniem uczestników ruchu, szczególnie w miejscach chętnie uczęszczanych przez pieszych. Systematycznie prowadzona jest – przez powołany przez prezydenta zespół – analiza organizacji ruchu w mieście.

fot. Juliusz Kowalczyk
fot. Juliusz Kowalczyk

- Z zaniepokojeniem przyjmuję kolejne informacje o wypadkach i kolizjach drogowych z udziałem pieszych. Szczególnie, że niektóre ze zdarzeń miały miejsce na przejściach dla pieszych lub na odcinkach ulic im dedykowanych, jak deptak na ul. Złotej. Zdarzenia drogowe, gdzie pieszy staje naprzeciwko pojazdu skutkują, niestety, poważnymi uszkodzeniami ciała, nawet śmiercią. Dlatego zobowiązałem komendanta Straży Miejskiej do zwiększenia liczby patroli, które zwrócą uwagę na zachowanie uczestników ruchu, szczególnie na odcinkach najbardziej uczęszczanych – przez pieszych, biegaczy, rowerzystów, rolkarzy – w pobliżu przejść dla pieszych, deptaków. Życie i zdrowie są najwyższymi wartościami. Tym samym bardzo ważne jest bezpieczeństwo na drogach. Edukacja jest cały czas potrzebna – informuje Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza.

Straż Miejska Kalisza w zakresie prewencji współpracuje z policją. Systematycznie prowadzone są akcje “Pieszy” oraz “Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Działania te prowadzą policjanci z wydziału prewencji oraz drogówki. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców, zwłaszcza w pobliżu oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądają się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmują także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”.

Kolizje i wypadki to także powód do analizy organizacji ruchu na danym odcinku. Są one prowadzone na bieżąco przez MZDiK oraz powołany przez prezydenta Zespół ds. Organizacji Ruchu, w skład którego wchodzą przedstawiciele zarządu dróg, policji i straży miejskiej.

- Analizy zastosowanych rozwiązań są prowadzone systematycznie. Robimy je w porozumieniu z policją oraz Spółką Oświetlenie Uliczne i Drogowe – informuje Krzysztof Gałka, pełniący obowiązki dyrektora MZDiK w Kaliszu. - W miejscach tego wymagających, na podstawie danych przekazywanych przez policję, oraz w trakcie realizacji nowych inwestycji wprowadzane są rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo, jak tzw. oświetlenie dedykowane, które jest skierowane na pieszych, tzw. markery, czyli światła ledowe, pulsujące zamontowane w nawierzchni jezdni.

W pobliżu szkół umieszczane są dodatkowe ostrzeżenia i wykonywane przejścia barwy biało-czerwonej. Jeszcze innym rozwiązaniem są przejścia na tzw. progach, wyniesione powyżej poziomu jezdni, co zmusza kierowców do zwolnienia prędkości jazdy, a z kolei piesi są bardziej widoczni.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować