Strajk w Kaliszu. Młodzi aktywiści w obronie klimatu [zdjęcia, wideo]

2020-09-25 14:00:00 BK

25 września aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego przemaszerowali ulicami miasta.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

25 września Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Polska ponownie dołączył do światowej mobilizacji. Sprawiedliwość klimatyczna to temat przewodni protestu w tym miesiącu. Aktywiści i aktywistki MSK po raz kolejny wyszli na ulice, by zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że kryzys klimatyczny powinien być traktowany priorytetowo. Właśnie teraz przypominają o wynikającej z niego niesprawiedliwości społecznej. Protestujące i protestujący mówią, że to osoby żyjące poniżej progu odpowiedniego zabezpieczenia finansowego (zwłaszcza kobiety, dzieci i osoby starsze), nieuprzywilejowane, należące do rdzennych społeczności; padają ofiarami skutków zmiany klimatu w największym stopniu. 

Kilkudziesięciu młodych ludzi z kaliskich szkół zebrało się dziś na Rozmarku, skąd ruszyli ulicami Kalisza aż pod Teatr. Nieśli transparenty z hasłami: "Spalasz węgiel, spalasz przyszłość", "Walczymy o przyszłość", "Nie będzie śniegu na święta".

- Kryzys klimatyczny to największe wyzwanie, przed którym stoimy. Jego skutki możemy dostrzec już teraz - intensywne ulewy, śmiercionośne pożary, nawałnice, huragany i niekończące się susze. Zjawiska te wzrastają i nabierają na sile - mówi Zuzanna Ignaszak. - Skutki kryzysu to również ludzkie tragedie, które dzieją się tu i teraz, obok nas. Kryzys zagraża wszystkim bez wyjątku, ale są społeczeństwa, które zostaną nim bardziej dostępne.

- Rządzący w naszym kraju, w pełnej ignorancji konsekwencji swoich działań skazują mieszkańców miejscowości takich jak Skierniewice na brak wody w kranach latem. Rolników z okolic kopalni odkrywkowych w Wielkopolsce na suszę na polach uprawnych. Mieszkańców Borów Tucholskich na niespotykane dotąd trąby powietrzne - mówi Zuzanna Ignaszak.

Młode osoby działające w MSK, czują, że ich głos jest pomijany i bagatelizowany w debacie publicznej. Argumentują – to przyszłość najmłodszych i przyszłych pokoleń jest zagrożona, z powodu bierności rządzących. Traktowane i traktowani są jak dzieci, mimo że dojrzałością często przewyższają osoby uważane za dojrzałe. Skutkuje to traktowaniem sprawiedliwej transformacji i kryzysu klimatycznego jako sprawę błahą. Budzi wręcz awersję przy podejmowaniu odpowiednich działań.

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować