Strajk w Kaliszu. Młodzi aktywiści w obronie klimatu [zdjęcia, wideo]

2020-09-25 14:00:00 BK

25 września aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego przemaszerowali ulicami miasta.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

25 września Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Polska ponownie dołączył do światowej mobilizacji. Sprawiedliwość klimatyczna to temat przewodni protestu w tym miesiącu. Aktywiści i aktywistki MSK po raz kolejny wyszli na ulice, by zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że kryzys klimatyczny powinien być traktowany priorytetowo. Właśnie teraz przypominają o wynikającej z niego niesprawiedliwości społecznej. Protestujące i protestujący mówią, że to osoby żyjące poniżej progu odpowiedniego zabezpieczenia finansowego (zwłaszcza kobiety, dzieci i osoby starsze), nieuprzywilejowane, należące do rdzennych społeczności; padają ofiarami skutków zmiany klimatu w największym stopniu. 

Kilkudziesięciu młodych ludzi z kaliskich szkół zebrało się dziś na Rozmarku, skąd ruszyli ulicami Kalisza aż pod Teatr. Nieśli transparenty z hasłami: "Spalasz węgiel, spalasz przyszłość", "Walczymy o przyszłość", "Nie będzie śniegu na święta".

- Kryzys klimatyczny to największe wyzwanie, przed którym stoimy. Jego skutki możemy dostrzec już teraz - intensywne ulewy, śmiercionośne pożary, nawałnice, huragany i niekończące się susze. Zjawiska te wzrastają i nabierają na sile - mówi Zuzanna Ignaszak. - Skutki kryzysu to również ludzkie tragedie, które dzieją się tu i teraz, obok nas. Kryzys zagraża wszystkim bez wyjątku, ale są społeczeństwa, które zostaną nim bardziej dostępne.

- Rządzący w naszym kraju, w pełnej ignorancji konsekwencji swoich działań skazują mieszkańców miejscowości takich jak Skierniewice na brak wody w kranach latem. Rolników z okolic kopalni odkrywkowych w Wielkopolsce na suszę na polach uprawnych. Mieszkańców Borów Tucholskich na niespotykane dotąd trąby powietrzne - mówi Zuzanna Ignaszak.

Młode osoby działające w MSK, czują, że ich głos jest pomijany i bagatelizowany w debacie publicznej. Argumentują – to przyszłość najmłodszych i przyszłych pokoleń jest zagrożona, z powodu bierności rządzących. Traktowane i traktowani są jak dzieci, mimo że dojrzałością często przewyższają osoby uważane za dojrzałe. Skutkuje to traktowaniem sprawiedliwej transformacji i kryzysu klimatycznego jako sprawę błahą. Budzi wręcz awersję przy podejmowaniu odpowiednich działań.

 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ