Statut trafił do biblioteki

2013-01-24 12:52:00 HB

Ukazał się dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, a nasze miasto posiada kilkadziesiąt jego egzemplarzy. Mowa o reprincie „Statutu Kaliskiego”, który otrzymał w środę od prezydenta Janusza Pęcherza Adam Borowiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Publikację można oglądać teraz w kaliskiej placówce.

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Pieczołowicie wykonany reprint został wydany w Warszawie staraniem wielu osób i instytucji, w tym Miasta Kalisza, pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do Kalisza przywieziono pięćdziesiąt sztuk cennego wydania “Statutu”.
- Jest to jeden ze skarbów kultury polskiej. Zachęcam, aby zapoznać się z jego treścią. Dokument ma 36 artykułów, które funkcjonowały do końca I Rzeczypospolitej. Przerasta zatem rangą czasy, w których został stworzony, czyli świadczy o geniuszu ówczesnego władcy - księcia Bolesława Pobożnego - powiedział Adam Borowiak, dyrektor kaliskiej biblioteki. - Ten dokument gwarantował Żydom bezpieczeństwo na polskich ziemiach - wolność wyznania i wolność gospodarczą.
Sławny Statut Kaliski, wydany przez księcia Bolesława Pobożnego w 1264 roku był aktem prawnym doniosłej wagi i gwarantował ludności żydowskiej wolność wyznawania religii, organizowania wspólnot, pełną swobodę gospodarczą oraz bezpieczeństwo mienia, zdrowia i życia. Ta konstytucja, potwierdzana przez kolejnych władców Polski, przetrwała do końca I Rzeczypospolitej, a więc przez ponad 500 lat.
Artur Szyk, pochodzący z Łodzi artysta malarz, mistrz miniatury, zafascynowany ważnymi wydarzeniami dziejowymi i wielkimi postaciami historii, postanowił nadać Statutowi Kaliskiemu postać bogato iluminowanej księgi. Statut powstał w latach 1926-1928 podczas pobytu artysty w Paryżu. Tworzy go 45 luźnych kart, na których artysta przedstawił w formie iluminowanych miniatur polsko-żydowskie dzieje od XI do XX wieku.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować