Kultura
Startuje piąta edycja „A-Kumulacji 2025, Kaliskiego Biennale Sztuki”!
Dziś, 16 kwietnia 2025 roku, rusza piąta edycja Kaliskiego Biennale Sztuki „A-Kumulacje 2025” – wydarzenia artystycznego, które integruje lokalne środowisko twórcze i zaprasza do rozmowy o kondycji współczesnych sztuk wizualnych. Oficjalne otwarcie odbędzie się dziś o godz. 19:00 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, a o 20:00 uczestnicy przeniosą się na Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM, gdzie zaprezentowana zostanie wystawa konkursowa i wystawa towarzysząca "Opawska Szkoła Fotografii".

– To najbardziej demokratyczna impreza artystyczna, ponieważ tu można zgłosić samemu swoje prace – mogą spotkać się zarówno studenci, jak i absolwenci, osoby mieszkające w Kaliszu, jak i ci, którzy wybrali to miasto jako miejsce realizacji swoich artystycznych pasji – podkreśla Joanna Dudek, dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina.
– W Kaliszu przez najbliższe dwa miesiące mamy ogromną kumulację wydarzeń związanych z fotografią. Dzięki kuratorowi, którym w tym roku jest Adrian Wykrota, fotograf i edukator wizualny, prezes Fundacji Pix House w Poznaniu, wystawy i spotkania krążą wokół pytań: czym jest fotografia, jak mówi o rzeczach ważnych i jak można dzielić się nią między twórcami – bez udziału sztucznej inteligencji, w sposób osobisty, intymny – dodaje Dudek.
Podczas środowego otwarcia wydarzenia zaprezentowani zostaną artyści: się: Michał Buzgel, Natalia Czarcińska, Aleksandra Dunaj, Karolina Figiel, Ziemowit Fincek, Maciej Garbowicz, Łukasz Glapka, Mariusz Hertmann, Marek Jakuszewski, Agata Jankowska, Michał Jankowski, Adrian Kempa, Ewa Kopeć, Beata Kotecka, Agnieszka Lisiak „Skórka”, Michał Mąka, Ewa Piotrowska, Victtoria Plaza, Maria Podskarbi-Hebisz,
Kinga Popiela, Małgorzata Przekwas, Szymon Ratajczyk, Bianka Rolando, Izabela Rudzka, Izabela Symanowicz, Sara Świderska, Anna Zdyb i Shuai Zhang.
– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny udało się zorganizować tę imprezę – bardzo gęstą, pełną niebanalnych wydarzeń. Nie ma sztuki bez demokracji i demokracji bez sztuki. Fotografia jest dziś jedną z najbardziej demokratycznych form sztuki, bo zdjęcia może robić każdy. A najlepsze z nich wyławiają to, czego nie da się zobaczyć w inny sposób. Sztuka nie może istnieć w zamkniętych, elitarnych środowiskach. Biennale to znakomity pretekst do zadania sobie pytań o to, co nas otacza, także w kontekście współczesnych problemów, jak np. kryzys migracyjny, o którym opowiada jedna z wystaw – mówi dr Radosław Nawrocki, dziekan WPA UAM w Kaliszu.
Biennale organizowane jest przez Galerię Tarasina we współpracy z Miastem Kalisz, Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Poznaniu i Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)


Wdzięczny Zespół Calisia.pl