Starówka po nowemu? Radni rozmawiają o koncepcji modernizacji centrum Kalisza

2011-02-19 15:44:58 [mz]

Radni debatują nad nowym wyglądem ścisłego centrum Kalisza. Dzisiaj w ratuszu zaprezentowano koncepcję modernizacji Głównego Rynku oraz ulic Śródmiejskiej, Zamkowej i Kanonickiej. W planach jest m.in. wyłączenie tych okolic z ruchu samochodowego i wykorzystanie podziemi.

autorzy: Tadeusz Wiekiera i Łukasz Janowski
autorzy: Tadeusz Wiekiera i Łukasz Janowski
Nad koncepcją modernizacji debatowali członkowie Komisji Środowiska i Gospodarki Komunalnej oraz Komisji Rozwoju, Mienia Miasta i Integracji Europejskiej Rady Miejskiej Kalisza. Projekt przygotowali architekci Tadeusz Wiekiera i Łukasz Janowski.
Koncepcja zakłada przede wszystkim wyłączenie ulic Śródmiejskiej i Zamkowej z ruchu kołowego i stworzenie na odcinku od Mostu Kamiennego do Poczty Polskiej na Zamkowej deptaka i pasażu handlowo-usługowego wraz ze ścieżką turystyczną prowadzącą do podziemi przy Ratuszu. Z Głównego Rynku zniknie duży klomb i betonowy podest. W to miejsce ma pojawić się fontanna interaktywna oraz stała ekspozycja z repliką wozu rzymskiego. Rynek ma być atrakcyjniejszy tak dla turystów, jak i dla samych mieszkańców jako miejsce różnego rodzaju spotkań i imprez. Deptak uatrakcyjnią m.in. rzeźby miejskie. Zdaniem autorów koncepcji, modernizacja będzie miała charakter ewolucji, nie rewolucji, chociaż wyłączenie ruchu kołowego w centrum z pewnością znacząco wpłynie na funkcjonowanie miasta. To już nie tylko kwestia nowych parkingów – także tych podziemnych, ale przede wszystkim przekonania mieszkańców Głównego Rynku i okolic do takiego pomysłu. – To dla mnie największy problem – mówi prezydent Janusz Pęcherz. – Zgoda tych, którzy tu parkują i mieszkają na to, że nie będzie tu ruchu kołowego to dla mnie najtrudniejszy moment tej koncepcji.
Nad modernizacją centrum Kalisza radni głowią się już jakiś czas. W 2009 roku ogłoszono ogólnopolski konkurs na modernizację placu wokół ratusza i przyległych ulic. – Pojawiło się cztery czy pięć koncepcji – mówi wiceprezydent Daniel Sztandera. – Konkurs jednak unieważniono, ponieważ wszystkie koncepcje znacząco odbiegały od tego, czego oczekiwaliśmy. W naszym przekonaniu były zbyt nowoczesne, chociaż autorzy tłumaczyli, że wprowadzając nowoczesne elementy chcieli podkreślić historyczną wartość zabudowy i przestrzeni miejskiej – na zasadzie kontrastu. Nas to nie przekonało. Po długich dyskusjach wróciliśmy do tego pomysłu i zleciliśmy opracowanie koncepcji architektom kaliskim.
-Ta koncepcja nie jest zamknięta – podkreślił Tadeusz Wiekiera. – Po to spotykamy się w dużym w gronie, żeby znaleźć consensus i w jakim kierunku prace mają postępować.
Dlatego też posiedzenie dwóch komisji było otwarte dla publiczności. Radni zaprosili do dyskusji mieszkańców Kalisza.
- To operacja na żywym organizmie – mówił podczas zebrania komisji Maciej Błachowicz, historyk i członek kaliskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. – Wiele inwestycji w Kaliszu było kontrowersyjnych. Altana w parku czy betonowy mostek na parkowej rzeczce to rzeczy, które wzbudziły wielkie kontrowersje. Dlatego państwo teraz muszą być ostrożni. Mój wstępny niepokój budzi likwidacja klombu. Jest on całością koncepcji wypracowanej w 1918 roku. Uważam, że nie musimy zmieniać czegoś, co jest na naprawdę wysokim poziomie – dodał.
Przedsięwzięcie będzie kosztowne i zajmie kilka lat. – Rewitalizacja starówki to jedno z zadań tej kadencji – przypomniał prezydent. – Myślę, że będziemy to etapować i zaczniemy od Ratusza.
Koszty nie są na razie znane – radni oraz architekci podkreślają, że zależne będą od materiałów użytych przy modernizacji.
Bardziej szczegółowo przedstawiamy koncepcję w artykule pod tym adresem:
Koncepcja modernizacji placu wokół ratusza

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ