Stare, znalezione przedmioty są własnością państwa.

2011-01-14 15:58:01 Redakcja Calisia.pl

Przekonali się o tym dwaj mężczyźni, którzy zostali przyłapani przez policję na próbie sprzedaży bardzo cennych przedmiotów znalezionych podczas rozbiórki starej kamienicy w Kaliszu.

policja
policja
Policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu tureckiego, którzy przywłaszczyli sobie znalezione przedmioty mogące mieć wartość historyczną. Za to przestępstwo grozi im do roku więzienia.
Policjanci w ramach swych działań monitorują rynek obrotu antykami i starociami. Na początku tygodnia w Kaliszu pojawiła się oferta sprzedaży sztućców kieliszków i kubka. Przedmioty te mogą pochodzić z początku XX wieku.
Pomimo tego, że przedmioty te były srebrne sprzedający chcieli jedynie za nie. Ofertę złożyli w jednym z kaliskich antykwariatów. Wtedy policjanci wkroczyli do akcji, zabezpieczyli oferowane przedmioty i zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu tureckiego.
Zaczęto ustalać skąd pochodzą przedmioty, wśród których były srebrne łyżki widelce, kieliszki i kubek. Policjanci ustalili, że mężczyźni to pracownicy firmy wykonującej remont kamienicy w kaliskim śródmieściu.
Podczas prac ziemnych we wnętrzu tej kamienicy pracownicy ci znaleźli opisane przedmioty. Jednak nie zgłosili znaleziska tylko chcieli się szybko wzbogacić nie do końca orientując się w jego wartości. Zostali zatrzymani przez policjantów. Za przywłaszczenie rzeczy znalezionej grozi im do 1 roku więzienia. Policjanci teraz ustalają okres pochodzenia znaleziska jak i jego wartość.
Przypominamy, że znalezienie podobnych rzeczy w Polsce regulują dwie ustawy, a mianowicie Kodeks Cywilny oraz Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Druga ustawa dotyczy znalezisk archeologicznych i treść jej przepisów odbiega pod pewnymi względami od Kodeksu Cywilnego. Należy jednak podkreślić, że z punktu widzenia obowiązków znalazcy w świetle obu ustaw, sytuacja wygląda podobnie. W każdym przypadku, już od chwili znalezienia, właścicielem przedmiotów jest Skarb Państwa a obowiązkiem znalazcy jest:
• zawiadomić właściwy organ administracji o dokonanym odkryciu,
• przedstawić miejsce odkrycia,
• wyartykułować swoje pretensje do wynagrodzenia (jeżeli oczywiście takie mamy).
źródło: Sebastian Taranek www.kalisz.policja.gov.pl

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ