Społeczne

Stanowcze NIE dla zamkniętych pływalni! Sportowcy protestują

2020-10-16 11:00:00 BK

Środowisko pływackie jest zbulwersowane podjętą 15 października decyzją o zamknięciu pływalni. W tej sprawie głos zabierają nie tylko sami trenujący, sportowcy ale też mieszkańcy, politycy i inne środowiska. Ruszyła specjalna petycja, która ma zapobiec tym obostrzeniom. 

fot. Aquapark Kalisz
fot. Aquapark Kalisz

Od 17 października decyzją rządu w żółtych i czerwonych strefach wprowadzone zostaną dodatkowe restrykcje. Zawieszona zostanie m.in. działalność basenów, aquaparków i siłowni. Sportowcy i inne środowiska uważają tę decyzję za absurdalną i głośno protestują. O zmianę postanowienia premiera apelują nie tylko trenerzy, zawodnicy i pracownicy obiektów, ale też największe polskie gwiazdy z Otylią Jędrzejczak na czele.

Zgodnie z procedurą bezpieczeństwa: "nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji. (...) COVID-19 nie jest chorobą wodozależną, zwraca się w tym kontekście uwagę na podatność SARS-CoV-2 jako wirusa otoczkowego na liczne czynniki dezynfekcyjne. Również chlor (podchloryn sodu) (...) stosowane powszechnie w uzdatnianiu i dezynfekcji wody w publicznych basenach kąpielowych skutecznie eliminują cząstki tego mikroorganizmu " - czytamy w petycji przygotowanej przez sportowców. 

- Dzisiejsza decyzja to dyskryminacja pływania, pływania artystycznego, piłki wodnej i skoków do wody. To zrujnowanie wysiłku całego środowiska od lat wkładanego w szkolenie zawodników oraz zniszczenie wszystkich czterech wymienionych dyscyplin sportowych. Jak ma się informacja o możliwości przeprowadzenia imprez sportowych, ale bez możliwości trenowania i przy obiekcie zamkniętym na te zawody? Czy pływak podczas treningu na basenie naraża innego pływaka bardziej niż zawodnik np. w sporcie kontaktowym (jak judo)? Czy tamte sporty nie używają szatni? Czy tam wirus migruje wolniej lub inaczej? - pytają pływacy. 

Link do petycji: TUTAJ

Po ogłoszeniu decyzji o zamknięciu basenów na Facebooku od razu powstało wydarzenie „Protest środowiska pływackiego”, które momentalnie polubiło kilka tysięcy osób.  https://www.facebook.com/events/768619223919923

Głos w sprawie zabrała m.in. posłanka Lewicy Karolina Pawliczak.

- Moi Drodzy, po raz kolejny tak jak kilka miesięcy temu (a wówczas pomogło) składam pilną #Interwencję w sprawie decyzji o całkowitym zawieszeniu działalności basenów, aquaparków oraz siłowni. Ta branża poniosła w tym roku ogromne, trudne do odrobienia straty, również społeczne, bo dzieci, młodzież, ludzie starsi, społeczeństwo zostało pozbawione jednej z bardzo popularnych form dbania o aktywność fizyczną. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i wszelkich norm, w sytuacji gdzie i tak zachowuje się w tych miejscach szczególne środki ostrożności i higieny, całkowite zamknięcie aż do odwołania (czyli bez konkretnego terminu) dla tej branży będzie zabójcze - mówi posłanka.
 
Treść interpelacji:
 
Szanowny Panie Premierze

 Zwracam się do Pana z ponowną pilną Interpelacją dotyczącą branży, która obecnie zalicza się do tych najbardziej dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa SARS - Cov-2.  Aquaparki, baseny, siłownie, parki wodne w większości znajdują się w zasobach samorządów zarządzane przez komunalne spółki kodeksu prawa handlowego lub jednostki budżetowe. Ostatnie, bardzo niekorzystna decyzje Rządu o zawieszeniu ich działalności może spowodować ostatecznie upadłości w tej branży, która dosłownie walczy o utrzymanie infrastruktury i sprawności technologicznej zarządzanych obiektów jak i o utrzymanie miejsc pracy. Sytuacja ekonomiczna tych jednostek uległa znacznemu pogorszeniu, bowiem ich utrzymanie stanowią ogromne koszty stałe, których nie da się niestety zminimalizować, a podmioty te często nie mogły również jako spółki gminne skorzystać z "tarczy antykryzysowej" w zakresie subwencji finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw, bo nie przewidziała ona wsparcia dla spółek komunalnych, w których udział gminy przekracza 25%. 

   W aspekcie pozostałych decyzji związanych z wprowadzeniem od dnia 17 października nowych zasad bezpieczeństwa zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej dodam, że obiekty basenowe, które zapewne można zaliczyć do branży oferującej usługi z zakresu sportu i rekreacji charakteryzują się bardzo szczególnymi reżimem higienicznym, pod również szczególnym nadzorem inspekcji sanitarnej.  Woda poddawana jest stałej dezynfekcji, jak i naświetlaniu lampami UV, jak i ozonowaniem. 

   Dla branży basenowej utrzymywanie najwyższego reżimu higienicznego jest normą zgodną z przyjętymi bardzo rygorystycznymi procedurami. Wymogi te zostały zaostrzone już w 2015 r. wraz z Rozporządzeniem ówczesnego Ministra Zdrowia.

   Takie sygnały i prośby ponownie wysyłają przedstawiciele spółek gminnych zarządzających tymi obiektami, samorządowcy, jak i społeczeństwo. Z dnia na dzień znów znacznie pogorszy się sytuacja ekonomiczna tych podmiotów, które powoli tracą płynność finansową, a tysiące miejsc pracy w całej Polsce będą zagrożone.  

   Panie Premierze, trzeba temu przeciwdziałać w trybie natychmiastowym, przy zachowaniu oczywiście wszelkich norm ostrożności i wdrożeniu procedur bezpieczeństwa; być może tymczasowo ograniczających liczbę osób korzystających z tych obiektów, proszę Pana o rozważenie cofnięcia decyzji o zawieszeniu działalności tych obiektów. 
Jednocześnie proszę również o informację jakie dalsze decyzje podejmie Pan w tym zakresie.

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować