Środki na rzekę Ołobok

2010-03-26 19:44:48 Sylwia Nowicka UM Ostrów Wielkopolski

350 tysięcy złotych przekazali radni Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego jako pomoc finansową dla Województwa Wielkopolskiego. Środki będą przeznaczone na dofinansowanie przygotowania dokumentacji projektowej dla zadania „Odbudowa rzeki Ołobok – etap II”.

W 2009 roku Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu rejonowy Oddział w Ostrowie zwrócił się do Prezydenta Miasta o zabezpieczenie w budżecie na 2010 rok środków na opracowanie dokumentacji projektowej. Wnioskowano o kwotę od 350 do 400 tysięcy złotych.
- My wkładamy 350 tysięcy złotych, to wystarczy na zrobienie projektu na odbudowę rzeki na długości przepływającej przez teren Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Same prace będą wykonane z budżetu Województwa Wielopolskiego lub budżetu województwa i środków zewnętrznych. Co obejmie odbudowa rzeki? Wyczyszczenie brzegu, lekkie poszerzenie koryta, wykarczowanie krzewów, które dziś tamują przepływ wody oraz zwiększenie pojemności. Ołobok będzie w stanie przyjąć dwa razy więcej wody niż obecnie. Prace tak naprawdę, by były widoczne ich efekty, powinny być wykonane na całej długości rzeki od Prosny w górę, ale o tym nie decydują władze Miasta Ostrowa wielkopolskiego – mówił na sesji Prezydent Miasta Ostrowa Radosław Torzyński.
Rzeka Ołobok stanowi dziś główne odprowadzanie wód deszczowych i oczyszczonych ścieków sanitarnych z terenu miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Przy większym nawale deszczu, czy w okresie roztopów rzeka nie jest w stanie przyjąć nadmiaru wód. Przeciągająca się odbudowa rzeki jest barierą w rozwoju gospodarczym miasta.
- Ani utrzymanie ani odbudowa rzeki Ołobok nie są zadaniem własnym gminy. Oznacza to, że miasto nie ma możliwości, by prowadzić prace związane z utrzymaniem i odbudową rzeki. Gmina może jednak udzielić pomocy finansowej dla Województwa Wielkopolskiego i dlatego taka uchwała została przygotowana, i ostatecznie pomyślnie przyjęta przez radnych na sesji 25 marca 2010 roku – wyjaśnia Stanisław Krakowski, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Ołobok jest lewym dopływem Prosny. Położony w całości na terenie powiatu ostrowskiego. Ma 36 kilometrów, na odcinku 5 kilometrów przepływa przez granice administracyjne Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ