Społeczne

Spotkanie z Tomaszem Piątkiem [Zdjęcia, wideo]

2020-01-23 11:44:52 red

W ramach cyklu spotkań "Co się dzieje z Polską?" 22 stycznia w restauracji KTW Park gościem był Tomasz Piątek, pisarz, dziennikarz, autor książek "Macierewicz i jego tajemnice" oraz "Morawiecki i jego tajemnice", nominowany do Nagrody Literackiej "Nike" oraz Paszportów "Polityki".

fot. MW
fot. MW

- Kiedy jest wojna to pisarze zostają korespondentami wojennymi, a kiedy jest wojna hybrydowa to każdy pisarz który się do tego nadaje powinien zająć się dziennikarstwem śledczym – rozpoczął spotkanie w Kaliszu Tomasz Piątek – Jesteśmy w stanie wojny i przyłączam się do apelu o to żeby uczestniczyć wszędzie gdzie się da w całej Polsce w protestach przeciwko niszczeniu polskiego sądownictwa – dodał.

Autor książek "Macierewicz i jego tajemnice" oraz "Morawiecki i jego tajemnice" przez swoje publikacje musi mierzyć się z różnego rodzaju donosami, jednak - Żaden z polityków, których opisałem i doprowadziłem do dymisji nie odważył się mnie pozwać. Nie pozwał mnie Antoni Macierwicz, nie złożył też prywatnego aktu oskarżenia. Doniósł do prokuratury wojskowej, że jestem terrorystą, ale to absurdalne doniesienie po kilku miesiącach postępowania zostało umorzone – mówi Piątek i dodaje – Pozywają mnie gangsterzy i gangstero-miliarderzy, ludzie którzy jedną nogą są w Rosji, a drugą są w PiSie.

Tomasz Piątek w swoich publikacjach demaskuje połączenia polityczno-biznesowe, szczególnie między politykami partii rządzącej z władzą Rosyjską.

 

Tomasz Piątek – polski pisarz, dziennikarz i copywriter.

Ukończył lingwistykę na Uniwersytecie w Mediolanie. W latach 1995–1999 pracował jako dziennikarz w „Polityce”, RMF FM, „La Stampa”, Inforadiu, Radiostacji, oraz jako ekspert-psycholingwista. Publikował felietony w miesięczniku „Film” i w dzienniku „Życie Warszawy”, od lutego 2009 do września 2013 pisał do „Krytyki Politycznej”. Został stałym felietonistą dziennika „Gazeta Wyborcza”. Pracował również w reklamie. W latach 2007–2012 mieszkał w Łodzi. Od 2012 mieszka w Warszawie. W lutym 2012 podjął pracę w agencji Brasil jako copywriter.

Jego debiutem książkowym była powieść Heroina, oparta częściowo na własnych doświadczeniach. Powieść nagrodzona została honorową nagrodą „Książka Lata 2002” przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu, zaś Piątek nominowany był do Paszportu „Polityki”. Drugą książką Piątka była powieść kryminalna Kilka nocy poza domem, zaś w 2003 rozpoczął trylogię fantasy Ukochani poddani cesarza. Anty-thriller Bagno został nominowany do nagrody Wielki Kaliber dla najlepszych powieści kryminalnych. Heroina została wydana po rosyjsku (w Rosji i na Ukrainie) oraz serbsku, Kilka nocy poza domem – po hiszpańsku (w Argentynie i innych krajach Ameryki Łacińskiej), Bagno i Przypadek Justyny – po włosku.

W 2009 za powieść Pałac Ostrogskich (2008) został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2011 otrzymał nominację do nagrody Paszport „Polityki” za powieść Wąż w kaplicy (2010).

Jego książka pt. Macierewicz i jego tajemnice, wydana w 2017, w ciągu miesiąca od ukazania się została sprzedana w liczbie 100 tysięcy egzemplarzy. W swojej książce Piątek opisuje powiązania Antoniego Macierewicza z osobami, które są zgodnie ze znalezionymi przez Piątka dokumentami powiązane z rosyjskim wywiadem. W odpowiedzi na tę publikację Macierewicz złożył zawiadomienie do prokuratury, zarzucając Piątkowi przemoc i groźby wobec funkcjonariusza państwowego. Tydzień później przedstawiciele organizacji pozarządowych, m.in. Reporterzy bez Granic, International Press Institute, Freedom House i Global Editors Network, w liście do Macierewicza nazwali to działanie elementem kampanii dławienia wolności wypowiedzi w Polsce.

W listopadzie 2017 Piątek otrzymał za napisanie książki Nagrodę Wolności Prasy, przyznawaną przez międzynarodową organizację Reporterzy bez Granic we współpracy z telewizją TV5 Monde. W październiku 2018 otrzymał Nagrodę Wolności i Przyszłości Mediów przyznawaną przez Medienstiftung der Sparkasse Leipzig z siedzibą w Lipsku za odwagę i dociekliwość dziennikarską. Do rezygnacji z przyznania tej nagrody namawiał jej fundatora ambasador Andrzej Przyłębski.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować