Kultura

Spotkanie z darczyńcami w Archiwum Państwowym w Kaliszu

2020-03-28 09:00:00 Archiwum Państwowe w Kaliszu

Tradycyjnie, jak co roku, w ramach Marcowego Maratonu Archiwalnego, Archiwum Państwowe w Kaliszu organizuje spotkanie przy kawie i ciastkach dla swoich darczyńców. Taki samo było i w tym roku.

Archiwum Państwowe w Kaliszu
Archiwum Państwowe w Kaliszu

10 marca na Poznańską 207 przybyli: Zdzisława Flisińska, Józef Kaczkowski, Jan Mak, Julia Marciniak, Stanisław Perliński, Wojciech Pilarski, Mateusz Przyjazny, Elżbieta Siarkiewicz, Elżbieta Stadtmüller, Mieczysław Walczykiewicz, Mieczysław Wiśniewski oraz Mirosław Żarnowski. Ze strony Archiwum obecni byli: dyrektor dr Grażyna Schlender oraz kierownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych Grzegorz Waliś. Jako skromny dowód wdzięczności ubiegłoroczni darczyńcy otrzymali dyplomy oraz jedno z wydawnictw placówki.

Stało się już też tradycją, że takie spotkania są okazją do przekazania kolejnych darowizn. Zdzisława Flisińska z Chocza przekazała akta Szkoły Elementarnej w Choczu z lat 1809-1866. Dokumenty zostały przekazane już wcześniej, ale najpierw zostały poddane konserwacji i zdigitalizowane. Trzy poszyty zawierają opisy szkoły, korespondencję w sprawie uposażenia placówki i nauczycieli, wykazy uczniów wraz z podaniem ich postępów w nauce, przepisy dotyczące szkół elementarnych. Z kolei Józef Kaczkowski z Kalisza ofiarował akta dozoru kościelnego parafii rzymskokatolickiej w Tłokini z lat 1829-1847. Znaleźć w nich można informacje na temat funduszu pokładnego parafii (tj. opłaty od pochówków), remontu kościoła oraz budowy ogrodzenia wokół cmentarza. Józef Mak z Kalisza przekazał kolejne protokoły zebrań Podstawowej Organizacji Partyjnej w Wojewódzkim Zarządzie Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Kaliszu tym razem z lat 1977-1979, a Mateusz Przyjazny z Opatówka ocalałe fragmenty archiwum Dóbr Opatówek z lat 1869-1924 r. Na te ostatnia darowiznę składają się m.in. umowy dzierżawne i handlowe (m.in. na dostarczenie buraków do cukrowni Zbiersk), rozliczenia finansowe właścicieli dóbr (Radoszewskich, senatora Fundukleja, rodziny Schlösserów), sprawy sporne z mieszkańcami Opatówka i wsi Zawodzie, ale także sprawy dotyczące przędzalni bawełny w Ozorkowie, której właścicielami byli Schlösserowie. Jako archiwalia i książki dotyczące historii harcerstwa przekazał Mieczysław Wiśniewski

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować