Kultura

Spotkanie noworoczne kaliszan [dużo zdjęć, wideo]

2020-01-11 22:30:00 BK/UM Kalisz

W sobotni wieczór, w Auli Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbyło się tradycyjne, noworoczne spotkanie kaliszan. Życzenia wszelkiej pomyślności złożyli m.in. prezydent Krystian Kinastowski i wiceprezydenci, przewodniczący Rady Miasta oraz przedstawiciele władz duchownych, powiatowych i wojewódzkich a także parlamentarzyści. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Podczas spotkania o przedsięwzięciach podejmowanych w mieście podczas minionych dwunastu miesięcy oraz o planach związanych z inwestycjami i wydarzeniami kulturalnymi opowiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. 

 

Goście obejrzeli także film przedstawiający projekt na opracowanie koncepcji zagospodarowania Głównego Rynku, Nowego Rynku i ulicy Kanonickiej, który zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez Miasto Kalisz i poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Autorem najlepszej pracy jest zespół z wrocławskiej pracowni Roman Rutkowski Architekci, którego przedstawiciele także byli obecni na spotkaniu noworocznym.

- Minionych dwanaście miesięcy było czasem wytężonej pracy, istotnych decyzji i odważnych działań, które w najbliższej przyszłości pozwolą rozpocząć realizację znaczących i oczekiwanych inwestycji. To także czas lobbowania na rzecz miasta i skupiania wokół niego ludzi, którzy mają realny wpływ na życie społeczne, gospodarcze i polityczne Kalisza, regionu i kraju. Czas budowania dobrego klimatu wokół miasta, klimatu, który jest tak ważny, by Kalisz był postrzegany jako przyjazny, otwarty na nowe inwestycje i projekty ośrodek regionalny. Te działania dają wymierny efekt: w 2019 roku Kalisz był gospodarzem wielu imprez – kulturalnych i sportowych - o charakterze ponadlokalnym, co znacząco podnosi prestiż naszego miasta. Bardzo ważne jest dla mnie działanie na rzecz nie tylko miasta, ale całego regionu. Czynimy to w ramach Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, którego zarządowi mam zaszczyt przewodniczyć. To niezwykle ważne, by wspólnie decydować o rozwoju naszej małej ojczyzny - mówił Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. - Z roku poświęconego Tadeuszowi Kulisiewiczowi przechodzimy w 12 miesięcy, podczas których będziemy wspominać rodzinę Fibigerów i jej ogromne zasługi dla najstarszego z polskich miast. 2020 rok, ale i kilka kolejnych lat, to również rewitalizacja kaliskiej starówki, oparta o koncepcję zagospodarowania, która zwyciężyła w konkursie, zorganizowanym przez Miasto Kalisz razem z poznańskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Tak, jak wspomniałem wcześniej, dbamy o rozwój Kalisza, budujemy nasze miasto. Ale nie możemy zapominać, że budować należy także dobre relacje z ludźmi, tworzyć przychylny klimat. Dlatego pragnę Państwu serdecznie podziękować za zainteresowanie i zaangażowanie w życie miasta. Dziękuję wszystkim, którzy współtworzą życie naukowe, kulturalne, gospodarcze, społeczne, sportowe. Potencjałem Kalisza są liczne instytucje, organizacje pozarządowe, a przede wszystkim mieszkańcy, którzy nieraz pokazali, że bardzo aktywnie włączają się w życie naszego miasta. Ciesze się, że wspólnie budujemy i kultywujemy bogate tradycje mieszczańskie Kalisza.
Dziękuję Państwu za przybycie na Noworoczne Spotkanie Kaliszan. Jest mi niezwykle miło, że przyjęliście zaproszenie i możemy być tutaj razem. Niech to spotkanie zaowocuje nie tylko wrażeniami artystycznymi, ale i nowymi pomysłami i projektami. Niech to będzie dobry rok!

Noworoczne życzenia złożył zebranym także Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza.

W tradycyjnym noworocznym spotkaniu, które w tym roku odbyło się w gmachu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczestniczyli przedstawiciele partii rządzącej m.in. Marlena Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Jan Dziedziczak, Minister w Kancelarii Premiera RP oraz parlamentarzyści, samorządowcy, kaliscy radni, duchowni, przedsiębiorcy, ludzie kultury i nauki, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji społecznych.

Zebrani wznieśli toast za nowy, 2020 rok.

 

Dzisiejszą uroczystość uświetnił występ zespołu Accorinet Klezmer Band oraz hiszpańskiego pianisty Jaime Peñate Conde. Na scenie pojawiła się także para taneczna z Centrum Tańca Wypych - Katarzyna Nadera i Jakub Jakubczak.

Każdy z gości otrzymał na pamiątkę spotkania obraz przedstawiający panoramę Kalisza.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ