Biznes

Spotkanie autorskie Hani Buch z Supermolami Bibliotecznymi

2019-12-13 12:23:58 reklama@calisia.pl

Twórczość Hani Buch to odkrycie specjalizującego się od wielu lat w publikacjach dla dzieci Wydawnictwa MARTEL, które jako pierwsze doceniło autorkę i na początku 2019 roku rozpoczęło z nią współpracę.

fot. Wydawnictwo MARTEL
fot. Wydawnictwo MARTEL

Bohaterowie debiutanckiej książki Hani Buch zatytułowanej Orka w wannie marnowali wodę bez zastanowienia. Pewnego dnia w łazience ich mieszkania przy ul. Turkusowej 4 pojawił się niezapowiedziany gość, waleń, a wraz z nim pojawił się problem: jak wziąć kąpiel? Nowakowie usiłowali na wszelkie sposoby przywrócić orce wolność, a sobie dostęp do wanny. Kiedy wydawało się, że sprawę załatwiono i orka trafiła do oceanu – zwierzę ponownie znalazło się w ich domu. Rodzice bezradnie rozłożyli ręce. Dopiero dziecku – małej Ali, orka zdradziła sekret, dlaczego uparcie powraca do wanny: otóż ludzie marnują wodę, przez co ubywa jej w morzu, a zwierzęta nie mogą pływać w płytkim i zanieczyszczonym zbiorniku.

Poruszające wyznanie osobliwego gościa – dzięki pośrednictwu małej dziewczynki, zdolnej do odebrania tego apelu – dało dorosłym do myślenia i zmobilizowało ich do działania. Co postanowili zrobić, aby orka mogła wrócić do domu? „Wszyscy zgodnie zakręcili kurki. Zadbali o ścieki, uszczelnili rurki”.

Taki temat pojawił się w debiutanckiej książce Hani Buch (właściwie Hanny Buch-Kupczyk) z miłości autorki do zwierząt, a także z przekonania, że proekologicznych nawyków i odpowiedzialności za otoczenie należy uczyć już najmłodsze dzieci. Hania Buch rozumie to doskonale, jest lekarką weterynarii specjalizującą się w stomatologii i dermatologii koni; hipiatria to zresztą nie tylko jej profesja, ale i największa pasja – obok literatury i malarstwa. Z połączenia wszystkich tych fascynacji zaczęła się przygoda z książką dla dzieci. Autorka odważnie mówi o zagrożonym dobrostanie zwierząt i szkodliwej ingerencji człowieka w środowisko naturalne, ale dostrzega też nadzieję dla przyrody w mądrości i wrażliwości najmłodszych.

„Orka w wannie” jest nie tylko mądrze napisana, ale i pięknie zilustrowana przez autorkę. Tytułowa orka przedstawiona jest realistyczną kreską, w odróżnieniu od ludzi, którzy tu właśnie, o ironio, przypominają postaci z bajek. To ciekawy zabieg, dzięki któremu młody czytelnik z szacunkiem postrzega zwierzęcego bohatera – i jego problemy. A na ile poważnie należy traktować te problemy, niech świadczą patronaty takich organizacji jak The Icelandic Orca Project /https://www.icelandic-orcas.com/, The Whale Sanctuary Project /https://whalesanctuaryproject.org/ czy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu https://www.wfosgw.poznan.pl/.

Mądra opowieść, która odwołuje się do empatii i wyobraźni dzieci, jest świetnym wsparciem w proekologicznym wychowaniu, jednak i rodzicom może dać do myślenia, skoro – jak czytamy na okładce – „ta książka przedstawi Wam powody, dla których nie warto marnować WODY”. Historia wołającego o pomoc zwierzęcia porusza czytelnika mocniej niż nawet najlepiej przeprowadzone lekcje w szkole czy pogadanki w przedszkolu.

Rabunkowa gospodarka człowieka uderza nie tylko w zwierzęta żyjące w morzach i ocenach, nasze działania są równie tragiczne w skutkach dla innych stworzeń, stąd pomysł pisarki na kolejną książkę. Tym razem poznajemy losy mieszkańca dżungli, przesympatycznego kolibra Frruna, i jego ptasiej rodziny, którym z pomocą, podobnie jak orce, przychodzi dziecko. „Myślałam, że wszelkie nadzieje już prysły, lecz dzieci miewają genialne pomysły”, mówi narratorka, kiedy mały Tymek powstrzymuje wyniszczające działania dorosłych, a proste rozwiązania, które im podsuwa, okazują się skutecznym ratunkiem dla ptaków i ich siedlisk. Mały błękit to kolejna „historia, co nadzieję budzi na wspólny dom zwierząt i ludzi”.

Podobnie jak poprzednią, i tę książkę autorka zilustrowała sama, zainspirowana tym razem podróżą na Dominikanę i możliwością obserwacji zachowań kolibrów. Mały błękit zamyka „domko-poradnik”, czyli prosta instrukcja, „jak urządzić ptasie mieszkanie w swoim ogrodzie”. Publikację rekomendują m.in. takie organizacje, jak BirdLife International http://www.birdlife.org/ czy Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków https://otop.org.pl/.

Los zwierząt jest dla Hani Buch priorytetem, jako wolontariuszka opiekunka koni i lekarka weterynarii – pomaga zwierzętom i leczy je, jako pisarka dla dzieci i malarka – edukuje i uwrażliwia młodych czytelników.

Jeżeli chcecie poznać tę fascynującą osobę, dołączcie do Supermoli Bibliotecznych.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, potwierdźcie telefonicznie chęć wzięcia udziału w spotkaniu: 62 75 304 92

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ