Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie

2011-05-05 14:56:02 Maximodo

Nie sposób ukryć, iż najgłośniejszy festiwal PRL odbywający się w mieście województwa kaliskiego - Jarocinie, korzystał z pomocy Kalisza. Świadczą o tym m.in. dokumenty, które będą wchodziły w skład nowo powstającej instytucji muzealnej działającej przy Muzeum Regionalnym w Jarocinie.

skan ze zbiorów Spichlerza
skan ze zbiorów Spichlerza
Głównym zadaniem Spichlerza będzie gromadzenie, katalogowanie, przechowywanie oraz udostępnianie wszelakich pamiątek, dokumentów, obrazów ikonograficznych oraz filmowych związanych z ponad 40 - letnią historią jarocińskich festiwali.
Jarocin, jako Polska Stolica Rocka (już w 1985 roku tak o nim mówiono) ma do tego by w nim mieściła się baza zbiorów związanych z polskim rockiem posiada szczególne predyspozycje. Bowiem Festiwal w Jarocinie to nie jest jeno przeszłość, wszak corocznie od 2005 roku odbywają się koncerty, tworząc ciągłość zażyłości miasta z muzyką rockową. Fani tego typu muzyki przyjeżdżając do Jarocina nie mieli jednak możliwości szerokiego poznania historii tego festiwalu, jedyne czym mogli zadowolić się to wystawy czasowe, które w sposób jeno ikonograficzny przybliżały przeszłość imprezy. Dzięki Spichlerzowi Polskiego Rocka ma się to zmienić.
Dlaczego taka nazwa? Idąc najprostszą drogą dochodzimy do tego, iż instytucja ma znajdować się w starym, prawie 200 – letnim spichlerzu zbożowym znajdującym się niedaleko rynku jak i trasy katowickiej, którą codziennie tysiące osób przejeżdża w stronę Poznania, bądź Kalisza. Nazwa jednak ma znaczenie również metaforyczne. Spichlerz bowiem ma za zadanie gromadzenie i przechowywanie bardzo ważnych dla życia (w tym wypadku kulturalnego) rzeczy, które mają ubogacać, wzmacniać oraz posilać naszą wiedzę o kulturze muzycznej. Czyli zadanie i cel jakie ma pełnić budynek nazywany spichlerzem choć troszkę zmienione w kluczowych miejscach zachowały się.
Spichlerz Polskiego Rocka nie będzie typowym muzeum, które jeno ograniczy się do ukazania przekroju festiwali poprzez dzieła ikonograficzne. Jak już wcześniej wspomniałem, ma być to obiekt multimedialny, czyli zwiedzający będzie mógł posłuchać muzyki, obejrzeć filmy z tamtych lat, a nawet prześledzić historię festiwalu jaką kreowały media z prasą na czele. Klimat miejscu będą nadawać wszelkiego rodzaju rzeczy związane z organizacją festiwalu, jak i nim samym, karnety, plakaty, foldery oraz pamiątki od znanych osób związanych z Jarocinem np. Jurek Owsiak oświadczył, iż przeznaczy swój pierwszy identyfikator z festiwalu gdzie był podpisany jako „wykonawca”. Spichlerz będzie dysponował pewnego rodzaju „ciekawostkami” takimi jak np. prośbami o akredytacje, umowami z muzykami, telegramami informującymi o zakwalifikowaniu się na przegląd jak i również pismami korespondencyjnymi organizatorów z instytucjami i ludźmi pomagającymi w realizacji tego największego festiwalu w Polsce.
Obraz Spichlerza ma dopełniać muzyczna gospoda na parterze, która będzie otwarta dla młodych zespołów muzycznych, które będą chciały zaprezentować się, jak i również ćwiczyć swój warsztat.
Dziś Spichlerz Polskiego Rocka jest w stadium „tworzenia się”. Wszelakie informacje dotyczące jego progresywnego kierunku rozwojowego będą dostępne na poniższej stronie. Zapraszam wszystkich co mają konto na facebooku do „lubienia” Spichlerza oraz monitorowania, jak się sprawy odnośnie niego mają:
http://www.facebook.com/SpichlerzRocka

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ